9 ayda 3 bin 081 vatandaşı sevindirdi

Tapu probleminin çözümünde başarılı bir 5 yıl geride bırakan Başkan Hakan Tütüncü, 2.  Döneminin 9. ayında 3 bin 081 vatandaşa tapu sevinci yaşattı.

 

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, göreve geldiği günden bugüne yaptığı çözüme yönelik çalışmalarla ilçenin en esaslı sorunu olan tapu ve mülkiyet problemlerini bitiriyor. 
Her yıl hak sahiplerine tahsis edilen tapularla birlikte artık Kepez’de, tapu esas problem olmaktan çıkmaya başladı.
 
Kepez’de, 19 mahallede 32 yıla yakın yaşanan  “orman vasfını kaybetmiş hazine arazileri” olarak adlandırılan 2B problemi de Ak Parti iktidarının 2009’da çıkardığı yasa ile tarihe karıştı. Böylece Kepez’de tapu probleminin bitmesinde önemli bir aşamaya gelindi.
Kepez Belediyesi, 2B ile ilgili mülkiyet probleminin çözümüyle birlikte 2B alanları dışında kalan belediye ait parsellerde, gecekondusu bulunan hak sahiplerine tapularını verme işlemlerini hızlı bir şekilde sürdürüyor.

2. dönemde rekor tapu tahsisi

Başkan Tütüncü de ilçenin şehir kimliği kazanması ve hak sahiplerinin tapu özlemini sona erdirmek için mülkiyet problemlerinin çözümüne büyük önem veriyor. Mülkiyet problemi çözülen parsellerin tahsisi, belediye hisselerinin satışı hızlı bir şekilde hak sahiplerine yapılıyor. Geçtiğimiz dönem binlerce hak sahibine tapu sevinci yaşatan Tütüncü, 2. döneminde de hak sahiplerinin yüzlerini güldürüyor. Emlak ve İstimlak Müdürlüğü, 2014 yılında başarılı bir tapu tahsis çalışması yaptı.  Tütüncü’nün 2. Dönemindeki 9 aylık sürede 1711’i tahsis, 1156’sı belediye hissesi satışı, 214’ü ipotek kaldırılması olmak üzere 3 bin 081 tapu hak sahiplerine verildi.

Kepez’de 17 bin 770 kişi tapu sevinci yaşadı 

01 Nisan 2009 ile 30 Kasım 2014 tarihlerinde ise 9 bin 805’i tahsis, 6 bin 007’si hisse satışı, 1958’i ipoteğin kaldırılması olmak üzere 17 bin 770 tapu tahsisi gerçekleştirildi. Tapu tahsisleri Ahatlı, Avni Tolunay, Altınova, Baraj, Beşkonak, Çamlıbel, Düdenbaşı, Erenköy, Fabrikalar, Göçerler, Göksu, Güneş, Hüsnü Karakaş,  Habibler, Kanal, Kültür, Kütükçü, Sütçüler, Şafak, Teomanpaşa, Ünsal, Varsak, Yeni Emek ve Yeni Doğan mahallerinde yapıldı.

Yeni yılda imar planı revizyonu ve tapu tahsis yapılacak yerler

Kepez Belediyesi, 2015’te de ilçenin mülkiyet problemlerinin çözümü için çalışmalarını sürdürecek. Yeni yılda Altınova içinde, Fevzi Çakmak Mahallesi’nde ve Varsak bölgesinde imar planı revizyonu yapılan yerlerde imar uygulaması; Çamlıbel, Erenköy, Kazım Karabekir, Yavuz Selim ve Kütükçü mahallerinde ise tapu tahsis işlemleriyle ilgili çalışma yapılacak.
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü de konuyla ilgili yaptığı açıklamada Hükümet ile el ele, gönül gönüle vererek Kepez’de kangrenleşen mülkiyet ve özellikle 2B problemini çözdüklerini vurguladı. Başkan Tütüncü, açıklamasının devamında şunları söyledi: “Menzil Siteleri’nin 27 yıldır devam eden mülkiyet problemini de çözdük.  Ahatlı, Kültür ve Yeni Doğan mahallerinin 30 yıldır süren mülkiyet sıkıntısını bitirdik. Antalya’nın kanayan yaralarından bir tanesi de Altınova’nın imar problemini çözme sözümüzü de tuttuk. Bölgede 18 uygulaması tamamlanan 1. kısmının imarlı tapularını hak sahiplerine verdik.  Kepez’in hangi yerinde mülkiyet problemi varsa çözdük, çözmeye devam ediyoruz.  2B problemi 1982’den beri Antalya’nın en önemli yaralarından bir tanesiydi. 2B problemini Kepez’in tarihi karanlık sularına gömdük.”

Tapu esaslı şekilde çözülüyor

Tütüncü, Kepez’in tapu problemini esaslı şekilde çözüme kavuşturduklarının altını çizerek, şöyle devam etti:  “Artık Kepez'de Yeşilırmak Caddesi'nin üzerindeki ve doğusundaki lokal bazı Vakıf arazileri üzerindeki gecekondular haricinde, 2B'nin çözüldüğünü varsayarak, Kepez'de gecekondu probleminin geçmişe göre yok denecek kadar azaldığını söyleyebiliriz. Lokal bölgelerin çözümü noktasında da idari süreç başlatıldı. Süreci takip ediyoruz. Vakıflar Bölge Müdürlüğü, Defterdarlık ve Maliye Bakanlığı ile gerekli görüşmeleri yaparak tapuları teslim edeceğiz. 2009'a göre mukayese edecek olursak, tapu problemi esaslı ölçüde çözüme kavuşturulmuştur.”

 

 

     
 
 
This template downloaded form free website templates