Turan AY

Akdeniz belediyeleri Oscar’larını aldı

21.12.2016
7
Akdeniz belediyeleri Oscar’larını aldı

Akdeniz’deki belediyelerin yaratıcı hizmetleriyle ödüllendirildiği Akdeniz Belediyecilik Proje Yarışmasının ödül töreninde, belediyeciliğin Oscar’ları sahiplerine teslim edildi.

Akdeniz Belediyeler Birliğinin (AKBB) başarılı belediye yönetimlerini teşvik etmek amacıyla ikincisini düzenlediği Akdeniz Belediyecilik Proje Yarışması, Mimar Sinan Kongre Merkezi’nde düzenlenen ödül töreniyle taçlandı.

Belediyeciliğin Oscar’ları olarak anılan yarışmaya, 22 belediye, 51 farklı projesiyle 5 farklı kategoride katıldı. Törene Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Akdeniz Belediyeler Birliği ve Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, ile farklı ilçelerin belediye başkanları katıldı. Ödül töreninin tamamlamasının ardından, merkezin fuayesinde dereceye giren projelerin gösterildiği serginin açılışı yapıldı.

Jüri tanıtıldı

İyi yönetişim ve Halkla İlişkiler, Altyapı, Üstyapı, Çevre, Koruma, Peyzaj ile Sosyal ve Kültürel Belediyecilik kategorilerindeki yarışmanın ödülleri açıklanmadan önce, Akdeniz Üniversitesi, meslek odaları ve sivil toplum kuruluşlarından oluşan jüri tanıtıldı. Yarışmaya katılan belediyelerin projelerini 21 Eylül’den itibaren değerlendirmeye başlayan jürinin, tarafsız bir sonuca ulaşması için özellikle gayri siyasi bir oluşum olduğuna dikkat çekildi.

Daha heyecanlı yarışma

Ev sahibi olarak açılış konuşmasını yapan Kepez Belediyesi ve Akdeniz Belediyeler Birliği Başkanı Hakan Tütüncü, 2014 yılından bu yana başkanlığını yaptığı birlik ile belediyelerimize yeni ufuklar açmanın peşinde koştuklarını söyledi. Başarılı belediyecilik uygulamalarını heyecanlı hale getirmek için bu yarışmayı düzenlediklerini vurgulayan Tütüncü, birlik aracılığıyla şehirlerin gelişimi üzerine, birlikte düşünülmesini istediklerini söyledi.

Katılımcı proje sayısı katlandı

Geçen yıl mütevazi bir tören yapıldığını hatırlatan Tütüncü, birliğin en büyük destekçilerinden Büyükşehir Belediyesi Başkanı Menderes Türel’in isteği üzerine tüm belediyeleri saracak yarışmayı daha heyecanlı hale getirmeye çalıştıklarını söyledi. Geçen yıl yarışmaya 25 projenin katıldığını belirten Tütüncü, belediye başkanlarının bu yıl heyecanın daha da artmasına özen göstererek 52 projenin katılım gösterdiğini vurguladı.

Yarışma kurumsallaşıyor

Gelecek yıl daha fazla katılımın olacağı bir yarışma beklediklerini belirten Tütüncü, belediyelerin ortak aklına hizmet edecek bir etkinliğe dönüştürmeyi hedeflediklerini söyledi. Son iki yıldır yarışma geleneğinin oluşması için hassas bir çaba gösteren jüriye teşekkürlerini sunan Tütüncü, “Bu yarışmayı kurumsallaştırmaya çalıştık. Bu hedefe destek olan jürimize ve AKBB’nin en büyük maddi ve manevi destekçisi olan Türel’e özel olarak teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Yarışma belediyeciliğe ivme kazandırıyor

Ödül törenin kalitesinin giderek arttığını dile getirerek konuşmasına başlayan Türel ise, yarışmanın belediyelere ivme kazandıracağına dikkat çekti. Belediyeciliği insan yaşamını kolaylaştıran bir beceri sanatı olarak gördüğünü açıklayan Türel, ödüllerin bir anlamda sınav notu olduğunu söyledi. Bu tür etkinliklerle belediyelerin birbiriyle proje alışverişi yaptığını belirten Türel, belediye başkanlarının temel amacının Antalya’nın daha konforlu bir kent haline getirmek olduğunun altını çizdi.

Belediyecilik keyiflidir

Türkiye’nin son 10 gündür acı günlerden geçtiğini hatırlatarak yarışmanın kapanış konuşmasına başlayan Antalya Valisi Münir Karaloğlu, ülkemizin daha kötü duruma gitmesi isteğinin başarılamayacağını, şehirlerimizin dönüştüğünü ve birbiriyle yarışır hale geldiğini ifade etti. Kariyerinin 5 yılında belediyecilik yaptığını anlatan Karaloğlu, “En çok keyif aldığım iş belediyeciliktir. Belediyecilik hemşerilerinize doğrudan hizmet etme şansı verir. Belediye başkanı şehrini dönüştürebilir. Belediye başkanlarını şanslı görürüm.” diye konuştu.

Kepez cazibe merkezi oldu

Türkiye’de son 15 yıldır dönüşüm görüldüğünü belirten Karaloğlu, Antalya’nın Türel’in önderliğinde gelişen bir şehir olduğunu kaydetti. Kepez’in de bundan 10 yıl önce varoşlar bölgesi olarak anıldığını hatırlatan Karaloğlu, şimdi cazibe merkezi olduğunu vurguladı. Diğer ilçelerin de gelişim gösterdiğini belirten Karaloğlu, “Bütün başkanlarımızı kutluyorum. Bir şehre giderken daha kaldırımlara rögar kapaklarına bakıyorum. Bir şehre girdiğimde belediye başkanının notunu veririm.” dedi.

İşte ödüller

Konuşmaların ardından ödül törenine geçildi. Kepez Belediyesi, Elmalı Belediyesi, Finike Belediyesi ve Manavgat Belediyesi ikişer kategoride ödüllendirilirken, Büyükşehir Belediyesi ‘Büyükşehir Antalyaspor Tesisleri’ projesiyle üstyapı çalışmaları kategorisinin birincisi oldu. Tüm kategorilerde ilk üçe giren belediyeler listesi ise şöyle;

İYİ YÖNETİŞİM VE HALKLA İLİŞKİLER ÇALIŞMALARI KATEGORİSİNDE

Birincilik Ödülü-  Kepez Belediyesi “Dokumanın Ortak Akılla Halka Kazandırılması”

İkincilik Ödülü – Elmalı Belediyesi, Hoş geldin Bebek Projesi”

Üçüncülük Ödülü – Güneykent Belediyesi, “Yunus Emre Sevdalı Projeler”

ALTYAPI ÇALIŞMALARI KATEGORİSİNDE

Birincilik Ödülü – Büyükkabaca Belediyesi, “Yenilenebilir Enerji Projesi (Güneş Panelli)”

İkincilik Ödülü – Muratpaşa Belediyesi, “Patentli Otomatik Yeraltı Konteyner Projesi”

Üçüncülük Ödülü – Burdur Belediyesi, “İstasyon Caddesi Yayalaştırma Projesi”

ÜSTYAPI ÇALIŞMALARI KATEGORİSİNDE

Birincilik Ödülü – Antalya Büyükşehir Belediyesi, “Büyükşehir Antalyaspor Tesisleri”

İkincilik Ödülü – Akseki Belediyesi, “Akseki Etnografya Müzesi”

Üçüncülük Ödülü – Finike Belediyesi, “Tarihi Meydan Projesi”

ÇEVRE, KORUMA, PEYZAJ, PLANLAMA, TASARIM VE UYGULAMA PROJELERİ KATEGORİSİNDE

Birincilik Ödülü – Elmalı Belediyesi, “Elmalı Kentsel Sit Alanı Sokak Sağlıklaştırma Projesi”

İkincilik Ödülü – Kepez Belediyesi, “Kepez Macera Ormanı Projesi”

Üçüncülük Ödülü – Manavgat Belediyesi, “Manavgat Şelale Çevre Düzenlemesi Yapılması”

SOSYAL VE KÜLTÜREL BELEDİYECİLİK UYGULAMALARI KATEGORİSİNDE

Birincilik Ödülü – Manavgat Belediyesi, “Taş ve Su” Temalı Taş Heykel Sempozyumu

İkincilik Ödülü – Finike Belediyesi, “Uluslararası Finike Portakal Festivali”

Üçüncülük Ödülü – Çameli Belediyesi, “Yaylacık Dağı Yamaç Paraşütü Pisti”

Mansiyon Ödülü – Alanya Belediyesi, “Mutfak Mirası Alanya”

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Her hakkı saklıdır. İzinsiz Kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım Bilgileri yatırım tavsiyesi değildir.