Turan AY

Akdenizli Belediyeler Yine TÜTÜNCÜ Dedi.

22.04.2016
56
Akdenizli Belediyeler Yine TÜTÜNCÜ Dedi.

Akdeniz Belediyeler Birliği yeni dönem başkanlığına seçilen Kepez Belediyesi Başkanı Tütüncü, ikinci döneminde de önemli adımlar atacaklarını ifade etti.

Akdeniz Belediyeler Birliği Meclisi’nde düzenlenen olağan seçimde, Kepez Belediyesi Başkanı Hakan Tütüncü ikinci kez seçildi. Rixos Downtown Otel’de düzenlenen ve başka bir adayın çıkmadığı genel kurulda, mevcut başkan Tütüncü, AKBB’de 3 yıl daha görev yapmak üzere seçildi. AKBB Meclisi Birinci Başkanvekili Enver Aputkan, İkinci Başkan Vekili ise Erol Demirhan olarak seçildi. Kurul toplantısında ayrıca divan heyeti, encümen ve komisyonların da seçimi tamamlandı.

Birlik rekordan rekora koştu

AKBB Başkanı olduğu 2 yıllık dönemde 184 etkinlik ile rekor kıran Tütüncü, 41 olan üye sayısını 61’e çıkartarak önemli ölçüde büyüme sağladı. Ulusal ve uluslararası çalışmaların gerçekleştirildiği birliğin gücünün artmasında çok önemli roller oynamış olan Başkan Tütüncü, kurul sonunda üye belediyelerin başkanları ile meclis üyelerinin tebriklerini kabul etti.

AKBB sınırları genişledi

Tütüncü döneminde ilk kez Denizli ve Malatya’dan belediyelerin katıldığı birlik, genel kuruldan ilk kez bir Mersinli belediyenin üyeliğini onayladı. Kurulda Isparta Kuleönü, Denizli Acıpayam ile Mersin Aydıncık Belediyelerinin üyeliği oybirliğiyle kabul edildi. Kurul öncesi 58 üyesi olan AKBB’de böylece üye sayısını 61’e yükseltmiş oldu.

Üye sayısı daha da artacak

AKBB Meclisinin teveccühüyle 3 yıl daha görev başında olacağını belirten Tütüncü, kurul değerlendirmesini şu sözlerle yaptı; “Görevde olduğum 2 yıllık zamanda 184 etkinlik geçirmişiz. Bu da 4 günde 1 etkinlik yapmak demek. 1979 yılında kurulmuş birliğin çalışma hayatında tarihi bir rekor kırdık. Bu başarı meclisimizindir. Böylesi dinamik bir süreci yaşamaktan dolayı memnuniyet ve onur duyuyorum. Geldiğimizde 41 üye vardı, bugün 61’e yükseldi. Bu da yaklaşık yüzde 50 büyüme demek. Çok ciddi bir özveriyi ortaya koyduğumuzun göstergesidir. Mersin dahil olan illerimiz arasına girdi. Denizli ve Afyonkarahisar, Malatya’dan üyeler birliğe kabul etmiştik. Bugün aldığımız karar ile Akdeniz’in doğusuna açılmış olduk. Bu da büyük bir mutluluk vesilesi. Birçok belediyemizin daha üye olmak için ön görüşmeler yapmış olmaları, hatta bazı belediyenin kendi birliğinden ayrılıp bize katılmayı beraber olmayı arzulamış olmaları, hedeflerimize ne kadar yaklaştığımızın göstergesi.”

Bizim farkımız

Yeni bir döneme kardeşçe girdiklerini belirten Tütüncü, seçimde herhangi bir tartışmanın yaşanmamış olmasına değindi. İşbirliğinin merkeze alındığı bir genel kurul yaşadıklarını vurgulayan Tütüncü, “Ağız tadıyla, kardeşçe, arkadaşça, politik tartışmalardan uzak, sevginin ve işbirliğin merkeze alındığı bir genel kurulu tamamladık. Önceki seçimdeki bir takım gerilimler, hadiseler göz önüne alındığında, farklı bir boyutta olduğumuzu görüyoruz. Ekibimizle birlikte sevgi asaletini her yere kılmayı sağlıyoruz. Bu da bizim farkımız diyoruz. Her şey çok daha güzel olacak.” diye konuştu.

Divan kurulu üyeleri

AKBB Divan Kurulu asil üyeleri Kepez Belediyesi Meclisi Üyesi Elif Derya Canbulut ve Elmalı Belediyesi Meclisi Üyesi Halil Öztürk seçildi. Yedekleri ise Kepez Belediyesi Meclis Üyesi Dilaver Tanık ile Korkuteli Belediyesi Meclisi Üyesi Ahmet Memioğlu olarak belirlendi.

Encümen üyeleri

AKBB Encümeni üyeleri ise şöyle; Kumluca Belediyesi Başkanı Hüsamettin Çetinkaya, Elmalı Belediye Başkanı Ümit Öztekin, Sandıklı Belediyesi Başkanı Mustafa Çöl, Alanya Belediyesi Başkanı Adem Murat Yücel, Döşemealtı Belediyesi Başkanı Turgay Genç, Keçiborlu Belediyesi Başkanı Yusuf Murat Parlak ve Çaldır Belediyesi Başkanı Mustafa Uysal.

Çevre Komisyonu

Çevre Komisyonuna İbradı Belediyesi Meclis Üyesi Bülent Saylağ, Manavgat Belediyesi Meclis Üyesi Hilmi Uslu, komisyon üyeleri Muratpaşa Belediyesi Meclis Üyesi Ali Kuş, Kepez Belediyesi Meclis Üyesi İsmail Afşar ve Finike Belediyesi Meclis Üyesi Kemal Gökyar seçildi.

Birlik Plan ve Bütçe Komisyonu

AKBB Plan ve Bütçe Komisyonuna Antalya Büyükşehir Belediyesi Meclisi Üyesi Mustafa Eroğlu, Serik Belediyesi Meclis Üyesi Faik Çıtak, Antalya Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Erdeniz Yavuz, Bucak Belediyesi Meclis Üyesi İbrahim Satılmış ve Kepez Belediyesi Meclis Üyesi Adem Çelik seçildi.

Turizm Komisyonu

AKBB Turizm Komisyonu üyeleri Antalya Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Halit Akar, Keçiborlu Belediyesi Meclis Üyesi Ali Tütüncü, Konyaaltı Belediyesi Meclis Üyesi Fatma Durmuş, Alanya Belediyesi Meclis Üyesi Ali Uğur ve Kumluca Belediyesi Meclis Üyesi Halil Karataş. Komisyonlar önümüzdeki süreçte kendi ararlında toplanarak başkan ve başkan vekillerini seçecek.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Her hakkı saklıdır. İzinsiz Kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım Bilgileri yatırım tavsiyesi değildir.