Turan AY

Antalya Engelliler, Kepez’de Bir İlki Gerçekleştirdi.

12.04.2016
11
Antalya Engelliler, Kepez’de Bir İlki Gerçekleştirdi.

Antalyalı engelliler Kepez’de bir ilki gerçekleştirdi

Antalyalı sivil toplum örgütlerinin düzenlediği ‘Tüm engelleri aşalım, kutlu doğumda buluşalım’ adlı etkinlikte, Türkiye’de ilk kez engelliler bir programı baştan sona sundu.

Antalyalı sivil toplum örgütlerinin kamu kurumları işbirliğiyle düzenlediği ‘Tüm engelleri aşalım, kutlu doğumda buluşalım’ adlı etkinlikte, Türkiye’de ilk kez engelliler, bütün bir programı sahneledi. Beyaz Ay Engelliler Derneği, Baston Görme Engelliler Derneği ile Antalya İşitme Engelliler Derneği, Kepez Belediyesi ve Antalya Müftülüğü’nün desteğini alarak Kepez’deki Erdem Bayazıt Kültür Merkezi’nde bir etkinlik düzenledi.

Etkinliği 60 engelli düzenledi

Etkinliğin sahne arkasında 10, sahne üstünde ise 50 engelli rol aldı. Sunucusundan yemek dağıtıcısına, sahnede şiir okuyanından ilahi söyleyenine kadar işitme, görme ya da bedensel engelliler tarafından rollerin paylaşıldığı programın seyircilerinin çoğunluğunu da, engelli ve engelli aileleri oluşturdu.

Günün yıldızı müezzin Sarıkaya

Kepez Belediyesi Başkanı Hakan Tütüncü, Antalya Müftüsü Osman Artan, Kepez İlçe Emniyet Müdürü İlker Ekşi, Kepez Kent Konseyi Başkanı Abdullah Sürekli, AK Parti üyelerinin katıldığı programın yıldızı, Engelliler Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Dünya Birincisi İstanbul Mimar Sinan Camisi Müezzini Ahmet Sarıkaya oldu. Müezzin Sarıkaya, Kur’an-ı Kerim okudu.

İşitme diliyle İstiklal Marşı

Program, bir grup öğrencinin işitme diliyle İstiklal Marşı’nı ifade etmesiyle başladı. Sonrasında Beyaz Ay Derneği üyelerinden oluşan Şifa İlahi Grubu, çeşitli ilahiler söylemek için sahneyi devraldı. Arkasından küçük bir kız Annem adlı şiir okudu. Beyaz Baston Görmeyenler Derneği üyesi 2 kişi de, kabartma yazılı Kur’anı Kerim okudu. Tekrar işitme engelli kadınlar ilahi okumak için seyirci karşısına çıktı. Görme engelli Mehmet Şahin’in Kur’an-ı Kerim’i okumasıyla program sona erdi.

Tamamı engelliydi

Başkan Tütüncü, Müftü Artan ve Beyaz Ay Derneği Başkanı Ayşe Güliz Yılman, emeği geçenleri gümüş kabartma Esmaül Hüsna ve çiçek buketi vererek teşekkürlerini sundu. Hem sahne üstünde hem de sahne arkasında görev alanların tamamının engelli olmasından dolayı Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdiklerini açıklayan Ayşe Güliz Yılman, “Bu etkinliğimizde bize her türlü katkıyı sağlayan Kepez Belediyesi Başkanı Tütüncü ile Müftümüz Artan’a ne kadar teşekkür etsek az.” dedi.

Antalya Engelliler Kutlu Doğum Haftası

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Her hakkı saklıdır. İzinsiz Kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım Bilgileri yatırım tavsiyesi değildir.