Turan AY

Antalya’nın En Modern Semt Pazarı Olacak.

07.09.2016
8
Antalya’nın En Modern Semt Pazarı Olacak.

Kepez Belediyesi ile Antalya Semt Pazarcılar Odası arasında düzenlenen protokol ile, Antalya’nın en modern 2 katlı semt pazar alanı yapılacak. Törende Başkan Tütüncü, AESOB’a yapılan saldırıyı kınayarak her zaman esnafın yanında olduğunu vurguladı.

Modernleşerek gelişen Kepez, Antalya’nın en modern semt pazarına sahip oluyor. Kepez Belediyesi Başkanı Hakan Tütüncü ile Antalya Semt Pazarcılar Odası Başkanı İsmail Öz arasında imzalanan tören ile, Şafak Mahallesindeki Salı pazarı alanına 2 katlı, yürüyen yollu Pazar alanı inşa edilecek. Alt katı yiyecek, üst katı konfeksiyon ürünlerine ayrılan 8 bin 400 metrekarelik pazar alanının, 6 ayda tamamlanması planlanıyor. Bu pazar alanı, ilçedeki diğer açık hava pazar alanlarına örnek olacak.

Meclis üyeleri ve partililer de katıldı

Antalya Semt Pazarcılar Odası’nın ilk 5 yıl çalıştırma görevini üstleneceği pazar alanının protokol imzalanması törenine, AESOB Başkanı Adlıhan Dere, Antalya Konfeksiyoncular Butikçiler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Yusuf Kurul, Antalya Madeni Eşya Sanatkarları Esnaf Odası Mehmet Ali Gülaçtı, Kepez Belediyesi Meclisi üyeleri ve AK Parti Kepez İlçe Başkanı Yusuf İşeri de katıldı.

Bundan sonra da birlikte çalışılacak

Semt pazarlarının üzerlerini bir bir kapatarak hem pazar esnafına, hem de vatandaşlara daha güzel mekanlar armağan etmenin idealleri olduğunu vurgulayan Kepez Belediyesi Başkanı Hakan Tütüncü, pazar alanlarını kışın yağmurdan, yazın güneşten korunaklı yerler hale getirmek istediklerini söyledi. Burada esnaf odaları ile belediyenin el ele vererek yeni bir pazar alanı kazandırma örneğinin yaşandığını belirten Tütüncü, “Bundan sonra da birlikte çalışmalarımızın devam ettirmenin peşinde olacağız. Toplam 8 bin 400 metrekareyi bulan kullanım alanlı pazar yerinin, en modern yerlerden biri olacağı inanıyorum. Sadece alışveriş olacağı alanlar değil, çay ocağı, mescit gibi ortak kullanım alanlarının olacağı bir yer olacaktır. Burada görev yapacak zabıta personelimizin de güzel bir ofisi olacak.” şeklinde açıklama yaptı.

Çalıştırma görevi odada olacak

Pazar alanını 5 yıl çalıştırma görevinin odada olacağını belirten Tütüncü, “Sonrasında da buradaki pazarcı esnafımızın kazanılmış haklarına herhangi bir zarar getirmeden, normal akış içinde bu çalışma devam edecek. Temizlik hizmetleri, peyzajı, gerekli hangi idari hizmetler varsa, ilgili yasalar gereğince belediyemizce verilecek.” diye konuştu.

Esnafa verilen önemin göstergesi

Protokol törenine esnaf temsilcileri ile birlikte meclis üyelerinin ve partililerin de katılmasının ayrıca bir önem teşkil ettiğini belirten Tütüncü, “Bu heyecanın paylaşılması, esnafa verilen önemli bir mesajdır. Biz her zaman esnafın yanındayız, esnafa yapılacak iyi işlerin destekçisiyiz.” dedi.

Esnaf ile hep istişare edildi

Kepez Belediyesi olarak esnafa bakış açısının hep olumlu yönde olduğunun altını çizen Tütüncü, bu konuyla ilgili de şu şekilde konuştu; “Hep esnafımızın menfaatlerini ön planda tutarak, mutluluğu toplumun her kademesine ulaştırma gayretinde olduk. Bireysel olarak esnafımıza yönelik alınabilecek her türlü inisiyatifi aldık, almaya da devam ediyoruz. Esnafımızın lehinde olan düzenlemelerden tutun, mevzuattan kaynaklı bir takım inisiyatifleri kullandık. Esnaf ile birlikte yol yürüyen belediye olmaya devam ediyoruz. Esnaf odalarımız bizim için hep çok önemli oldu. Her türlü istişaremizin içinde kurumsal olarak esnafımızı yanı başımızda gördük ve kabul ettik. Bir anlamda esnafımızı bizim çalışma arkadaşımız olarak kabul ettik.

Dokuma’da söz sahibi oldunuz

Dokumayla ilgili çalışmayı yaparken, 75 binden fazla üyesi olan AESOB başkanımız da bizim istişare heyetimizin içindeydi. Esnafların fikirlerini ne kadar önemsediğimizi, Dokuma projemizle en açık şekilde gösterdik. Esnafımızın iyi gününde de kötü gününde de yanında olduk. Belediyemizde lazım gelen düzenlemeleri jet hızında geçirdik. Esnafımız ile dirsek temasında değil, kol kola yürüdük. Esnafımızın her zaman yanındayız.”

Esnaf şiddetini kınadı

Bir esnaf odası yönetiminin, AESOB yönetimine karşı takındığı tavrı tasvip etmediğini ifade eden bir konuşma da yapan Tütüncü, bu konuyu şu sözlerle değerlendirdi; “Geçtiğimiz günlerde birlik başkanımız ile ilgili hiç de tasvip etmediğimiz bir hadise meydana geldi. Bir esnaf odası başkanımız, AESOB’da bir takım esnafa hiç yakışmayan davranışlar sergiledi. Şiddetin her türlüsüne hayatımın her alanında karşı olduğumu bir kez daha ifade etmek istiyorum. Bu davranışı da kınadığımı ifade emek istiyorum.”

Çözüm karşılıklı müzakere

Her türlü sorunun konuşarak çözümlenebileceğinin altını çizen Tütüncü, “Açık ve net bir şekilde şunu söylüyorum, bizim farklı düşündüğümüz konular olabilir elbette. Ama biz medeni insanlar gibi oturup konuşmalı ve her zaman da orta yolu bulmalıyız. Problemlerimizin çözümleri, aslında bizim karşılıklı müzakere etmemizde saklıdır.” dedi.

İtidal tavsiye ediyoruz

Zaman zaman farklı düşünülen noktalar olabileceğini ve bunun da gayet doğal olacağına işaret eden Tütüncü, “Birlik başkanımız ile diğer başkanlar arasında farklı düşünceler de olabilir. Kaba kuvvete müracaat etmek değil, müzakerenin her türlüsü masaya yatırıp karşılıklı konuşmak gerekir. Bu vesileyse Adlıhan Dere’ye şahsen ve kurumsal olarak geçmiş olsun dileklerimi iletmek istiyorum. İnşallah daha fazla akıl tutulmasına bağlı olarak hareketler görmeyiz. Meselenin müzakere edildiği bir süreci temenni ediyorum. Her zaman bu noktada itidal tavsiye ediyoruz.” diye konuştu.

En güzel pazar alanı olacak

Tütüncü’den sonra söz alan Antalya Semt Pazarcılar Odası Başkanı İsmail Öz, bu yaklaşımdan ötürü tüm esnaf adına teşekkürlerini sundu. Antalya’nın en güzel pazar alanını yapma hedefinde olduklarını belirten Öz, Tütüncü ve Dere’yi bu konuda mahcup etmeyeceklerini söyledi.

Tütüncü bizden fazla ilgili

Tütüncü’nün görev sırasında hep esnafın yanında olduğunu belirten AESOB Başkanı Adlıhan Dere, “Başkanımız bizim oda başkanlarımızdan daha fazla esnafın içinde yer alıyor. İç içe olduğu esnaf ile bizden fazla sorunlarla ilgileniyor.” dedi.

Kepez geliştikçe esnaf payını alıyor

Dokuma’da çok konuşulan günler yaşandığını ve sonunda Tütüncü’nün orayı halka kazandırdığını hatırlatan Dere, “Dokuma planlanırken bizi de işin içine aldı. Oraya AVM yapılmayacak. Dokuma bölgesini cazibe noktasına getirecek çalışmalar yapılıyor. Dokuma çevresindeki esnafa fayda sağlayacak Mimar Sinan Kongre Merkezi tamamlandı. Bilim merkezi kuruluyor. Buna benzer birçok yatırıma imza atıyor. Kepez geliştikçe, esnafımız da payını alıyor.” diye konuştu

Dayanışmaya teşekkür

AESOB’a yönelik yapılan saldırı konusuna da değinen Dere, “Antalya Otobüsçüler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ali Tüzün tarafından AESOB’a çirkin bir saldırı düzenlendi. Tütüncü’nü bu saldırıyı hemen kınaması ve bize de geçmiş olsun dilemesi, bizi çok ciddi onurlandırmıştır. Başkanımız olayın ilk olduğu saatten itibaren bizleri arayarak geçmiş olsun dileklerini iletmişti. 75 bin esnaf adına ilk sizin aramanızdan dolayı teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Her hakkı saklıdır. İzinsiz Kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım Bilgileri yatırım tavsiyesi değildir.