Turan AY

Antalya’nın Tek Çocuk Meclisi Yönetimde Söz Sahibi.

04.02.2016
32
Antalya’nın Tek Çocuk Meclisi Yönetimde Söz Sahibi.

Kepezli çocuklar yönetimde söz sahibi

Kepezli çocukların, demokrasiyi uygulama yaparak öğrendiği Çocuk Meclisi, komisyonların isteklerini belediye meclisine gönderdi.

Kepez Belediyesi’nin, Antalya’da ilk ve tek olan Çocuk Meclisi, 2015-2016 döneminin 2.genel kurul toplantısını geçtiğimiz Ocak ayında yapmıştı.
Erdem Bayazıt Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıda, meclisin alt komisyonlarının almış olduğu kararlar, komisyon başkanları tarafından genel kurul üyelerine okunmuştu. Genel kurul tarafından oluşturulan komisyon da alt komisyonların kararlarını gözden geçirerek, Kepez Belediye Meclisi’ne gönderilecek kararları seçmişti.

Çocuk Meclisi’nin Tütüncü’den istekleri

Çocukların, okulları, spor, dergi ve EXPO 2016 ile ilgili isteklerinden oluşan karar dosyası da Kepez Belediye Meclisi’ne gönderildi.
Karar dosyasında, çocuk haklarının önemini halka hatırlatmak ve anlatmak için afişlerin hazırlanması, çöp kutuları az veya yeterli olmayan okullara çöp kovası takviyesi yapılması, ortaokullara yönelik ayda bir bilim teknik dergisi çıkarılıp, ücretsiz olarak dağıtılması, futbol sahalarına file takılması, voleybol sahalarının yenilenmesi ve kıyafet odalarının düzenlemesi, okullara halter salonu yapılması ve bu sporun daha aktif hale getirilmesi ile EXPO 2016’nın kurulacağı alana Kepez’deki tüm okullardan seçilen öğrencilerin ağaç dikmesi istekleri yer aldı.

Kararlar mecliste okunacak

Çocuk Meclisi’nin istekleri, Kepez Belediye Meclisi’nin önümüzdeki aylarda yapacağı toplantılarda okunarak karar altına alınacak. Böylece Çocuk Meclisi, kuruluş felsefesindeki yönetime, fikirleriyle katkıda bulunma amacını gerçekleştirmiş olacak.

550 üyeden oluşuyor

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’nün, çocuklara armağanı Çocuk Meclisi’nin resmi açılışı, 2013’te 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda yapılmıştı. Gelecekte ülke yönetiminde söz sahibi olacak çocukların demokrasiyi uygulamalı olarak öğrendiği Kepez Çocuk Meclisi, ilkokul 4. sınıf ve ortaokul 7. sınıf başkanlarından seçilen 550 üyeden oluşuyor.

Kepez Çocuk Meclisi şu komisyonlardan oluşuyor:

Kültür ve Sanat Komisyonu
Basın ve Yayın Komisyonu
Eğitim Komisyonu
Yardım komisyonu
Spor Komisyonu
Çocuk Hakları Komisyonu
Çevre ve Sağlık Komisyonu
Barış ve Kardeşlik Komisyonu

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Her hakkı saklıdır. İzinsiz Kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım Bilgileri yatırım tavsiyesi değildir.