Turan AY

Çocuklar Hafta Sonunu Dolu Dolu Geçiriyor.

08.02.2016
40
Çocuklar Hafta Sonunu Dolu Dolu Geçiriyor.

Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) model aldığı yetenek taramamızda seçilen çocuklar hafta sonunu dolu dolu geçirdi.

Türk futbolunun alt yapısını güçlendirmek için sömestri tatili boyunca her gün eğitime tabi tutulan öğrencilerin, yanı sıra ailelere de projede neler yapılacağı anlatılıyor. Sportif psikolog danışmanın destek verdiği proje de beslenme ve sosyal faaliyetler düzenlenerek geleceği parlak nesiller yetiştiriliyor.

döşemealtı-halı-yıkama2014 yılında hayata geçirilen ‘Kepez’in Yıldızları Yetenek Taramaları’ projesi 2’inci yılında 70 ilköğretim okulunda yaptığı taramalarda 540 yetenekli çocuk keşfetti. İlköğretim okullarının 2, 3 ve 4’üncü sınıfları arasında yapılan taramalarda seçilen çocukların gelişimleri için eğitimler de devam ediyor. Türkiye Futbol Federasyonu’nun örnek aldığı 4 projeden biri olan Kepez modeli, aynı zaman da Başbakanlığın düzenlediği ‘gençlik teması’ yarışmasında da birinciliğe aday proje.

Futbola başlama yaşını ülkemizde 5-6 yaşa indirmeyi amaçlayan Kepez modeli, sadece yetenekli çocuklarının eğitiminin yanı sıra aileleri de kapsıyor. Sömestri tatili süresince kesintisiz eğitime tabi tutulan öğrenciler, gruplar halinde Kepez Belediyespor tesislerinde antrenman yaptı.

Eğitimler kampı havasında

Projenin zenginleştirilmesi için seçilmiş 540 öğrencinin çeşitli sosyal aktivitelerle taçlandırılmasını isteyen Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, çocuklara unutulmayacak sömestri tatili geçirmelerini sağladı. Şehir gezisi, yüzme havuzu buluşmaları, bilgi ve etüt evlerinde faydalanma gibi etkinlikleri kapsayan sosyal aktiviteler düzenlendi.

Gün içerisinde futbol eğitimine tabi tutulan öğrenciler, daha sonra gruplar halinde kitap okuma, bilgisayar labaratuvarlarında eğitim, kent turu gezileri ve yüzme gibi sporlarla da uğraşma imkanı buldu. Vücut gelişimi için yüzme sporunun faydalarının da anlatıldığı eğitimlerde, öğrencilerin sağlıklı yaşam sürdürmeleri için spor ve beslenme konularında bilgiler verildi.

Aileler de eğitimde

Projenin devamlılığı için hem seçilen çocuklara, hem de seçilen çocuklarla herhangi bir sıkıntısı olabilecek ailelere, yardım amaçlı özel rehberlik hizmetleri verildi. Seçilen 540 öğrencinin velilerine yönelikte sportif psikolog eşliğinde bilgilendirme toplantıları düzenlendi. Ailelere sporcu ahlakı ile yetişen genç bireylerin geçeceği süreçlerin aktarıldığı toplantı da Kepez Belediyesi Spor Kulübü Başkanı Ahmet Ünlüoğlu, futbol antrenörleri ve psikolog bilgi verdi.

Kepez Belediyespor Futbol Genel Koordinatörü Şakir Filiz, “Türkiye’de sürekli çocuklara eğitimler verilip, Türk futbolunun alt yapısını geliştirmek için projeler düşünülüyor. Biz ise geçtiğimiz yıl başlattığımız projemizin arkasında durduk ve 2’inci yılımızda bu projeyi TFF’ye sunduk. Onlarda Kepez Belediyespor’un imkanlarını yerinde inceleyerek projeyi 4 örnek model arasına aldı.Yıllardır kimse elini taşın altına koyup çare üretmeyip, sistemi, futbolcuları, antrenörleri eleştiriyor ama Türk futbolunun gelişmesi için somut örnekler sunamıyor. Bizde bildiklerimizi gençlere doğru projelerle aktaralım istedik. Öncelikle elimizdeki imkanları kullanarak Türkiye’de futbola başlama yaşını dünyanın futbolda gelişmiş ülkelerindeki 5-6 yaş standardına indirmek için kulüp, belediye ve okul işbirliği modelini geliştirdik.Ve Kepez’de futbolda şans verilmeyen çocuk kalmasın diyerek 13 bin öğrencimizi taramadan geçirerek, aralarından yetenekli 540 kişiyi tespit ettik” dedi.

Eğitimlerde konuşan Kepez Belediyesi Spor Kulübü Başkanı Ahmet Ünlüoğlu, ” Kepez Belediye Başkanımız Hakan Tütüncü’nün talimatıyla Kepez’de yaşayan çocukları futbol, basketbol ve voleybol’da yetenek taramalarından geçirip, spor hayatına alıştırmak ve iyi bir sporcu, iyi aile bireyi olmalarını sağlama düşüncesiyle yola çıktık. Ve seçtiğimiz 540 öğrencimize, eğitimin yanında sosyal aktivitelerle çeşitlendirerek unutulmayacak bir sömestri geçirmelerini sağladık. Eğitim öğretim döneminin ikinci yarısında ise seçilmişlerimiz hafta sonları eğitimlerine devam edecek.”dedi.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Her hakkı saklıdır. İzinsiz Kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım Bilgileri yatırım tavsiyesi değildir.