Turan AY

Hayata Mehter’le Tutunacaklar.

12.01.2016
9
Hayata Mehter’le Tutunacaklar.

Kepez Belediyesi ile Antalya Down Sendromlular ve Engelliler Derneği işbirliğiyle  “engelli mehter takımı” kuruluyor.  Down sendromlu bireylerden kurulacak mehter takımı, Antalya’da bir ilk olacak.

Kepez Belediyesi, bedensel ve zihinsel engelli bireylerin sosyal hayata dâhil edilmesine yönelik projelerine bir yenisini daha ekliyor.
Hizmet binasını ve sosyal tesislerini ve kaldırımları bedensel engelli vatandaşların rahat bir şekilde kullanabileceği hale getiren Kepez Belediyesi, ‘Engeliniz Engelimizdir’ projesi ve ücretsiz ‘engelli hizmet aracı servisi’ uygulamasıyla engelli bireylerin sosyal yaşam içerisinde yer almalarını sağlamıştı. Şimdi de Kepez’de, down sendromlu bireylerin hayatın içerisinde yer almalarını sağlamak amacıyla mehter takımı kuruluyor.[xt_go_advt_1]

Ziyaret etti projeyi açıkladı

Antalya Down Sendromlular ve Engelliler Derneği Başkanı Gülcan Ay, mehter takımı projesini, geçtiğimiz hafta ziyaret ettiği Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’yle paylaşmıştı.
Başkan Hakan Tütüncü, hizmet binasını Muratpaşa ilçesinden Kepez’deki Şelale Mahallesi’ne taşıyan Antalya Down Sendromlular ve Engelliler Derneği ile Engelliler Eğitim Kültür Sağlık Spor Vakfı’na hoş geldiniz ziyaretinde bulundu.
Tütüncü, ziyarette Engelli Dernekleri Federasyonu (EDF) Genel Başkanı Abdurrahman Kurtaslan, Antalya Down Sendromlular ve Engelliler Derneği Başkanı Gülcan Ay ve Milli Eğitim Müdürlüğü bürokratlarıyla engelli mehter takımı kurulması projesini konuştu.

“Engellerin kalkması için örnek çalışmalar yaptık”

Yaptığı açıklamada belediyenin bütün çalışmalarında bedensel ve zihinsel engelli bireyleri ön plana almaya dönük adımlar attıklarını kaydeden Tütüncü, “Engeliniz Engelimizdir projesi gibi pek çok proje ile engelli kardeşlerimizin sosyal hayata dahil edilmelerini, dört duvar aralarından çıkarılmalarını ve onların hayatla barışık hale gelmelerini hedefledik. Örnek çalışmalarımızı da hem devletimizin ilgili kurumlarıyla hem de sivil toplum kuruluşlarıyla gerçekleştirdik.” dedi.

Proje Türkiye’ye örnek olacak

Down sendromlu bireylerden oluşan bir mehter takımı kurmayı ve mehter takımını da şehrin bir simgesi haline getirmeyi arzu ettiklerine işaret eden Tütüncü, şunları söyledi: “Hem 25-30 kadar Down sendromlu kardeşimiz mehter takımında yer alarak farklı bir sosyal aktiviteyi yapmış olacaklar hem de sosyal hayatın içerisinde güçlü bir şekilde yer alacaklar. Böyle bir çalışma, down sendromlular konusunda bir farkındalık meydana getirecek. Bu çalışma, diğer kamu ve kurumlarına, gönüllü kuruluşlarına örneklik teşkil edecek.
Down Sendromlular ve Engelliler Derneği, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Halk Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile bu çalışmayı yapacağız. Belediye olarak mehter takımının çalışabileceği mekânları sağlayacağız, ekipmanlarını alacağız ve ulaşımlarını sağlayacağız. Yeni hizmetimiz engelliler mehter takımımız hayırlı uğurlu olsun.”

Antalya’da ilk olacak

Antalya Down Sendromlular ve Engelliler Derneği Başkanı Gülcan Ay da, konuşmasında şunları ifade etti: “Kepez’e, Muratpaşa’dan yeni taşındık. Taşındığımız için çok mutluyuz. Belediye Başkanımızın ziyareti, desteği bizi çok onurlandırdı. Engelli Mehter Takımı, Türkiye’de sayılı örneği olan bir çalışma; Antalya’da ise ilk olacak.”
Engelli Dernekleri Federasyonu (EDF) Genel Başkanı Abdurrahman Kurtaslan da Başkan Tütüncü’ye, desteklerinden dolayı teşekkür ederek, “Bütün Kepezlilerin teveccühüne mazhar olan Başkanımızın, Engelliler Federasyonu’na bağlı olan Antalya Down Sendromlular ve Engelliler Derneği ile Engelliler Eğitim Kültür Sağlık Spor Vakfı’nın faaliyetlerine destek olması bizi mutlu etti.”diye konuştu.
Tütüncü, ziyarette down sendromlu çocuklarla da sohbet etti.
Ziyarette Kepez Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Özsoy da  hazır bulundu.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Her hakkı saklıdır. İzinsiz Kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım Bilgileri yatırım tavsiyesi değildir.