Görüntüsü sınırı aşan yüce Ağrı Dağı, İshak Paşa Sarayı’ndan görünmüyor. Söylenceler ülkesi olan Doğu’da, her şeyin bir öyküsü var. Saraydan Ağrı’nın görünmeyişinin öyküsü de şöyle anlatılıyor:

“Paşanın kızı bir çobana aşık olmuş. Sabahtan akşama kadar yemeden içmeden, Ağrı’nın eteklerinde koyunlarını otlatan çobana bakar dururmuş. Duruma sinirlenen Paşa, ‘bana öyle bir saray yapın ki, hiçbir yerinden dağ görünmesin’ demiş. Ustalar bu emir üzerine dağın görünmediği tek yeri bulup, sarayı inşa etmişler…”

İSHAK PAŞA SARAYI

İshak Paşa Sarayı, saraydan öte bir külliyedir. İstanbul Topkapı Sarayı'ndan sonra son devirde yapılmış sarayların en ünlüsüdür.

Doğubeyazıt İlçesi'nin 5 km. doğusunda, bir dağın yamacındaki tepe üzerine kurulan Saray, Osmanlı İmparatorluğu'nun Lale Devrindeki son büyük anıt yapısıdır. 18. yy. Osmanlı mimarisinin en belirgin ve seçkin örneklerinden olduğu kadar, sanat tarihi yönünden de değeri büyüktür. Sarayın Harem Dairesi Takkapı kitabesine göre yapılış tarihi Hicri 1199, Miladî 1784'tür.Saray binasının bulunduğu zemin vadi yakası olduğundan, kayalık ve sert bir yerdir. Eski Beyazıt şehrinin merkezinde olmasına rağmen, bu yapının üç tarafı (kuzey, batı, güney) dik ve meyillidir. Sadece doğu tarafında müsait bir düzlük vardır. Sarayın giriş kapısı buradadır. Aynı zamanda en dar cephesidir.

Saray, kalelerin özelliğini kaybettiği; ateşli silahların bulunduğu bir çağda yapıldığından, doğu yönündeki tepelere karşı müdafaası zayıftır. Cümle kapısı müdafaa bakımından en zayıf noktasıdır. Cümle kapısı bölümü, İstanbul ve Anadolu'da kurulan saraylarınkinden farksız olup, taş işçiliği ve oymacılığı yönünden muntazamdır.

Türklere özgü tarihi saray örnekleri bugün ülkemizde pek az sayıda kalmıştır. Bunlardan biri de İshak Paşa Sarayı ve Külliyesi'dir.

İshak Paşa Sarayı şu mimari bölümlerden meydana gelir:

1- Dış cephe,
2- Birinci ve ikinci avlu,
3- Selamlık dairesi,
4- Cami binası,
5- Aşevi (Darüzziyafe),
6- Hamam,
7- Harem dairesi odaları,
8- Merasim ve eğlence salonu,
9- Takkapılar,
10- Cephanelik ve erzak odaları,
11- Türbe binası,
12- Fırın,
13- Zindan,
14- İç mimariden bazı bölümler (kapılar, pencereler, dolaplar, şerbetlikler, şömineler vs.)

Saray Osmanlı, Fars ve Selçuklu uygarlığının mimari üslubunu bünyesinde toplayan bir özellik taşır. Cildıroğullarından II. İshak Paşa ile Çolak Abdi Paşa'ca 1685'te yaptırılan saraya, 1784'te son şekil verilmiştir. Yapı yaklaşık olarak 115x50 m. ölçülerinde bir alana kurulmuştur. Kesme taştan yapılan sarayın doğu cephesindeki portali kabartma ve süslemeleriyle Selçuklu sanatının özelliklerini yansıtır.

Saray iki avlu ve bu avluda bulunan yapılar topluluğundan meydana gelmiştir. Birinci avludaki yapıların bazıları yıkılmıştır. Dört tarafı yapılarla çevrili ikinci avlu dikdörtgen planlıdır. Girişe göre sağ tarafta selamlık ve onun arkasında haremlik vardır. Bunların sonunda cami ve türbe bulunmaktadır. Türbe Selçuklu kümbet mimarisi üslubunda inşa edilmiştir. Saray bölümü iki kattan oluşmaktadır. 366 oda da bu iki kat içinde yer almaktadır. Her odada taştan yapılmış ocaklar vardır. Taş duvarlardaki boşluklar bütün yapının merkezi bir ısıtma sistemine sahip bulunduğunu göstermektedir. Divan salonu 20x3 m. boyutlarındadır. Duvarları ve tabanı taştandır. Duvarları Türk hat sanatının örnekleriyle, sülüsle yazılmış ayet ve beyitlerle süslüdür. Burada yer alan "İshak meram üzere kerem kıldı cihanı-Binyüzdoksandokuz buna oldu tarih" beytinden sarayın miladî 1784 yılında tamamlandığı anlaşılmaktadır. Sarayın ikinci avlusundaki türbe, kesme taştan yapılmıştır. Bu sekizgen türbe, Selçuklu türbe mimarisi geleneğinin tipik örneği olan kümbet şeklindedir ve iki katlıdır. Duvarları geometrik motiflerle süslüdür. Bu türbede Çolak Abdi Paşa, İshak Paşa ve yakınları yatmaktadır.

Diğer Haberler

 

     
 

14 Ekim 2015 - Van Gölü'nün güneydoğusunda yer alan, uzunluğu 1,5 km, genişliği 0,5 km olan Akdamar Adası'nın acıklı hikayesine kapılın...

     
 

14 Ekim 2015 - Aksu Kaymakamı Sayın Süleyman ERDOĞAN, Kepez Kaymakamı Sayın Hamdullah Suphi ÖZGÖDEK'e Makamında Ziyarette Bulundu.

     
 

30 Eylül 2015 - Kepez Kaymakamı Sayın Hamdullah Suphi ÖZGÖDEK, Vali Yardımcısı Sayın Canan Hançer BOZKURT ile birlikte Şehit ve Gazi Aileleri Derneğine Bayram Ziyaretinde Bulundu.

     
 

30 Eylül 2015 - Gelir Testi yaptırmak için son tarih olan bugün Kepez Kaymakamlığı önünde mesai başlamadan sıra 1 km'yi buldu.

     
 

29 Eylül 2015 - Döşemealtı 10. Nar Festivali kapsamında Sezonun Son Turnuvası olarak gösterilen Döşemealtı Yağlı Pehlivan Güreşleri Yapıldı.

     
 

28 Eylül 2015 - Kepez'de Şehitlerimiz için 156 Camide Mevlid-i Şerif Okutuldu.

     
  16 Eylül 2015 - Kepez Kaymakamı Hamdullah Suphi ÖZGÖDEK'in Kurban Bayramı Mesajı
     
  16 Eylül 2015 - Kaymakam Hamdullah Suphi ÖZGÖDEK, Yöre Yöre Anadolu Programına Konuk Oldu.
     
  16 Eylül 2015 - Antalya Cumhuriyet Başsavcı Vekili Sayın Adnan TABAR, Kepez Kaymakamı Sayın Hamdullah Suphi ÖZGÖDEK'e Ziyarette Bulundu.
     
  15 Eylül 2015 - Antalya Kızılay Kan Bağışı Merkezi Müdürü ve Personeli Kepez Kaymakamı Hamdullah Suphi ÖZGÖDEK'i Makamında Ziyaret Etti. 
     
  15 Eylül 2015 - Kepez Kaymakamı Sayın Hamdullah Suphi ÖZGÖDEK, Kepez Belediye Başkanı Sayın Av. Hakan TÜTÜNCÜ'yü Makamında Ziyaret Etti.
     
  01 Temmuz 2015 - İsmail YK Ramazan Etkinlikleri Çerçevesinde Kepez'lilere Konser Verdi.
     
 

19 Haziran 2015 - Muratpaşa Güzeloba Ana Okulunun düzenlemiş olduğu yıl sonu mezuniyet etkinliği

     
 

07 Mayıs 2015 - Kepez Kaymakamı Savaş TUNCER İlçe Büyüklerine Verdiği Kahvaltıda Bir Araya Geldi.

     
 

07 Mayıs  2015 - Döşemealtı Belediyesince Düzenlenen Bisiklet Şenliğinde Yaptığım Çekimler...

     
  22 Nisan 2015 - Kepez’deki Arif Nihat Asya Açıkhava Tiyatrosu’nda renkli gösteriler yapan 23 Nisan çocukları, izleyenlere keyifli dakikalar yaşattı
     
 

20 Mart 2015 - Antalya Yerel Lig'de mücadele eden Kepez Belediyespor Yıldız Kızlar Voleybol Takımı, Şimşekspor ile oynadığı final maçını kazanarak Antalya Şampiyonu oldu.

     
 

19 Mart 2015 - Dereceye Giren Prof. İhsan Koç Gençlik ve Spor Kulübü Sporcularının Fotoğrafları İçin Tıklayınız.

     
 

19 Mart 2015 - Ulusal ve Uluslararası Alanda Başarı Kazanan Tekwandocular Kepez Kaymakamı Savaş TUNCER'e ziyarette bulundu.

     
  17 Mart 2015 - Ülkemizin dört bir yanında Çanakkale Savaşı 100. Yıl Anma Etkinlikleri ve Törenleri hazırlığı yapılıyor.
     
  17 Mart 2015 - Kepez Belediye Başkanlığınca hazırlanan Mart 2015 Kültür Bülten Programı
     
 

17 Mart 2015 - Kepez Belediyesi Türk Halk Müziği (THM) Topluluğu verdiği konserde, Mehmetçik’in kahramanlık destanı yazdığı Çanakkale Savaşı’yla ilgili türküleri söyleyerek, Çanakkale şehitlerini andılar.

     
 

16 Mart 2015 - Kepez Belediyesi, ilçenin farklı noktalarına lale, sümbül, nergis ve diğer mevsimlik bitkileri dikti. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, vatandaşlara daha yaşanılabilir bir Kepez için her alanda çalışmaların hızla devam ettiğini belirtti.

     
 

16 Mart 2015 - Muharip Gaziler Deneği, Kepez’de Genel Kurmay Başkanlığı’ndan tedarik ettiği Çanakkale fotoğraflarından oluşan sergi açıyor

     
  16 Mart 2015 - Kepez Belediyesi’nin düzenlediği İstiklal Marşı Okuma Yarışması’na katılan 97 bin öğrenciden 3 bin 700 katılımcı, milli marşımızı en güzel seslendirmek için çabaladı.
     
  6 Mart 2015 - Akdeniz Belediyeler Birliği (AKBB) halkla ilişkiler ve zabıta personeline yönelik kurum hizmetlerinin etkili bir şekilde gerçekleşmesine yönelik eğitim semineri verildi.
     
  6 Mart 2015 -  Kaleiçi’ni gösteren siyah- beyaz fotoğraflardan oluşan, “Bir Zamanlar Kaleiçi 70’ler” adlı sergi, Kepez’de ikinci kez açılıyor...
     
22 Ocak 2015 - Kepez Belediyesi ile Antalya Sivaslılar Sosyal Yardımlaşma Derneği tarafından ölümsüz Türk halk ozanı Aşık Veysel, unutulmaz  bir gecede anılacak.
22 Ocak 2015 - Kepez Belediyesi Tiyatrosu, hafta sonunda Haldun Taner’in ünlü eseri Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım’ı sahneleyecek.
21 Ocak 2015 - Kepez Belediyesi, “7’den 77’ye herkese spor” sloganı ile doğa yürüyüşü etkinliğini düzenliyor.
20 Ocak 2016 - Kepez Belediyesi’nin, spor alt yapısına yeni yetenekler kazandırmayı amaçlayan, ilkokul ve ortaokul öğrencilerine yönelik, “Kepez’in Yıldızları” projesiyle 26 bine yakın öğrenci sporla buluşturuluyor.
20 Ocak 2015 - Antalyalıların iştirakiyle 1956’da temeli atılan ve son 10 yılda yaşanan belirsizlikten dolayı çürümeye yüz tutan Dokuma İplik Fabrikası, 60 yıl sonra yine Antalyalılarla birlikte ayağa kaldırılıyor. 
07 Ocak 2015 - Kepez Belediyesi ve Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin işbirliğiyle, ilçenin 20 mahallesinde yapılacak olan kalp sağlığı taramasına, Hüsnü Karakaş Mahallesi’nde başlandı.
07 Ocak 2015 - ATSO Güzel Sanatlar Lisesi, Kepez Belediyesi’nin de katkılarıyla Erdem Bayazıt Kültür Merkezi’nde ‘Yeni Yıl Konseri’ düzenledi.
06 Ocak 2015 - Yıllardır atıl halde duran Dokuma İplik Fabrikası’nda 11 ülkeden 30 sanatçının katıldığı Uluslararası Resim ve Heykel Çalıştayı, EBKM sergi alanında sanatseverlerin beğenisine sunuldu.
05 Ocak 2015 - Kepez Belediyesi, 4. şehir girişi olarak Antalya’ya kazandırdığı Varsak bölgesindeki Hamza Taş Bulvarı’nın 2.  kısmını da açıyor.
05 Ocak 2015 - Kepez bölgesi içerisinde bulunan Lyrboton Kome Antik Kenti’ni, Antalya’ya kazandırmak ve tarih turizmini de canlandırmak için Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü çalışmalara başladı.
 
02 Ocak 2015 - ANTGİAD'ın Fatma  Parıltı İlköğretim Okulu'na kazandırdığı bilişim sınıfı, Başkan Hakan Tütüncü'nün de katıldığı bir törenle hizmete açıldı.

31 Aralık 2014 - Kepez Belediyesi, Varsak’taki bilinmeyen ve kaderine terk edilen antik kent Lyrboton Kome’yi, gün yüzüne çıkarmak ve kültür turizmine kazandırmak için çalışma başlattı.

31 Aralık 2014 - Tapu probleminin çözümünde başarılı bir 5 yıl geride bırakan Başkan Hakan Tütüncü, 2.  Döneminin 9. ayında 3 bin 081 vatandaşa tapu sevinci yaşattı.

24 Aralık 2014 - Başkan Hakan Tütüncü, 2014’te ilçeye 15 yeni okul yatırımının gelmesini sağladı. Bu yıl 12 okulun yapımı başlarken, 2015 yılında yatırımı kesinleşen 3 yeni okul daha inşa edilecek.

22 Aralık 2014 - 350 yataklı devlet hastanesinin yapımının 29 Ekim 2015’te tamamlanarak, bir Cumhuriyet Bayramı hediyesi olarak Antalya’ya kazandırılacak.
22 Aralık 2014 - Türkiye Bayanlar Voleybol 3'üncü ligde mücadele eden Kepez Belediyespor, ilk yarının son maçını 3-1'lik galibiyetle tamamladı.
 
19 Aralık 2014- Akdeniz Belediyeler Birliği (AKBB) ile Romanya’nın Argeş Belediyesi arasında “işbirliği” protokolü imzalandı.
19 Aralık 2014 - Kepez Belediyesi, ilçedeki tüm okulların bakım ve onarımı için bir yıl içerisinde 10 milyon liraya yakın harcama yapıyor.
18 Aralık 2014 - Kepez Belediyesi, Antalya Konyalılar Derneği ile Mevlana Celaleddin Rumi`nin, "düğün günü" dediği ahrete intikalinin 741. vuslat yıldönümü dolayısıyla Şeb-i Arus töreni düzenledi. Töreni, 2 bine yakın Antalyalı izledi.
17 Aralık 2014 - Bugün başlayan sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların, yarın ilk saatlerde Antalya Merkez ve batı ilçelerinde kuvvetli olması bekleniyor.
17 Aralık 2014 - Kepez Belediyesi, yüzme havuzu, masal parkı,  kültür merkezi ve spor salonu inşa ettiği Varsak bölgesine şimdi de sinema salonu kazandırıyor.
16 Aralık 2014 - Türkiye Bayanlar Voleybol 3.Lig'inde bu hafta İzmir Gelişim Koleji ile karşılaşan Kepez'in Sultanları deplasmandan galibiyetle döndü.
12 Aralık 2014 - Kepez Belediyesi, yerel yönetimi yerinde görmeleri ve değerli olduklarını hissetmeleri amacıyla ilçedeki ortaokulları, hizmet binasında ağırlamaya devam ediyor.
 11 Aralık 2014 - 11 Aralık 2014-21:00 ile 12 Aralık 2014 saat 21:00 tarihleri arasında çok kuvvetli yağış ile rüzgarın kısa süreli fırtına olarak esmesi bekleniyor. Meterolojik Uyarı İçin Tıklayınız.

11 Aralık 2014 Kepez Belediye Başkanı Av. Hakan TÜTÜNCÜ Göçerler Mahallesinde vatandaşlarla açık hava toplantısında bir araya gelerek tapu müjdesi verdi.

 

10 Aralık 2014 - Kepez Belediyesi’nin organize ettiği  “Engeliniz Engelimizdir Projesi” kapsamında bedensel ve zihinsel engelli ile engelsiz 80 öğrenci, 4 gün boyunca çeşitli sosyal etkinlikler yaptılar.
08 Aralık 2014 - Süper Amatör Lig&de mücadele eden Kepez Belediyespor, evinde konuk ettiği Demrespor ile 1-1 berabere kaldı.
08 Aralık 2014 - Türkiye Kadınlar Voleybol 3. Liginde Tekstilspor’u 3-0 yenen Kepezin Sultanları İlk galibiyetini aldı.
08 Aralık 2014 - Bugün (08.12.2014) saat 06:00 ile yarın (09.12.2014) saat 06:00 arası Antalya ve ilçelerine  bağlı hava raporuna ulaşmak için tıklayınız.
05 Aralık 2014 - Her Tüketicinin merak ettiği Antalya Kepez Kaymakamlığı Tüketici Hakem Heyetine nasıl başvurabilirim.
02 Aralık 2014 - Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı ve Engel Tanımayanlar Derneği işbirliğiyle, ‘Dünya Engelliler Günü’ kapsamında 3 Aralık 2014 Çarşamba günü saat 17.00’de, Cumhuriyet Meydanı’nda Eskiciler Müzik Grubu ve Oğuz Aksaç konseri düzenlenecektir.
     
  01 Aralık 2014 - Bugün (01.12.2014) 18:00  ile 02.12.2014 18:00 saatleri arasında Antalya ve ilçelerine bağlı hava raporuna ulaşmak için tıklayınız.
 
  27 Kasım 2014 - 27.11.2014 tarih ve 29188 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Tüketici Hakem Heyetleri Yönetmeliğine göre Kepez Tüketici Hakem Heyetlerine Başvuru Dilekçe Örnekleri Değişti. Başvuru Dilekçe Örnekleri İçin  Tıklayınız.
     
  20 Kasım 2014 - Meteoroloji 4. Bölge Müdürlüğü tarafından yayınlanan uyarıda 20.11.2014 (bugün) Perşembe günü saat 06.00 ile 23:00 saatleri arasında Antalya ve ilçelerinde çok kuvvetli yer yer şiddetli yağış meydana gelmesi beklenmektedir. Ayrıntılar için tıklayınız.
     
  19 Kasım 2014 - 2014 Kepez Öğrenme Şenliği Faaliyetlerinden Kareler
     
 
 
This template downloaded form free website templates