Turan AY

Kepez Belediye Başkanı Tütüncü ‘Yörük Gelini’ Sergisini Ziyaret Etti.

28.03.2016
6
Kepez Belediye Başkanı Tütüncü ‘Yörük Gelini’ Sergisini Ziyaret Etti.

Adsız - KopyaKepez Belediye Başkan Hakan Tütüncü, Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV) bünyesinde oluşturulan Antalya Kadın Müzesi tarafından açılan “Yörük Gelini” sergisini ziyaret etti.

Bülent Ecevit Kültür Merkezi’nde açılan serginin ziyaretinde Tütüncü’ye, ATAV Başkanı Nizamettin Şen, Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Antalya Kadın Müzesi Küratörü Prof. Dr. Nevzat Çevik eşlik etti. Nevzat Çevik, sergideki Yörük hayatını ve düğünü özetleyen fotoğraflar, Yörüklerin gündelik yaşamında kullandığı etnografik objeler, Yörük dokumaları ve Döşemealtı halıları hakkında Tütüncü’ye bilgi verdi. Çevik, “Sergide, bugün ve dün arasında kurulacak bağların en güçlüsü ve en şenliklisi olan gelini ve dolayısıyla düğünü konu aldık.” dedi.

“Duvardaki Bereket” Çevik, Başkan Tütüncü’ye tanıttığı serginin vurucu simgesi ve Deniz Koparal’ın eseri olan “Duvardaki Bereket” enstalasyonuyla ilgili şu bilgilendirmeyi yaptı: “Eser, Yörük gelini sitilizasyonudur. Gelin bu eserde, çadırın, yurt’un direği biçimde ifade edilmiş; gelinin getirdiği bereketle dikilen ve kadınla ayakta duran çadırı, yuvayı simgelemektedir.”

“Yörük kültürünü önemsiyoruz” Başkan Hakan Tütüncü, Yörük kültürünü tanıtmayı amaçlayan böylesi güzel ve başarılı bir sergiyi hazırlamalarından dolayı ATAV Başkanı Nizamettin Şen, Antalya Kadın Müzesi Küratörü Prof. Dr. Nevzat Çevik’e ve sergide emeği olanlara teşekkür etti. Tütüncü, Kepez Belediyesi olarak Yörük kültürünün yaşatılmasına ve gelecek kuşaklara aktarılmasına özel bir önem verdiklerinin de altını çizdi.

Sergi gezisine Belediye Başkan Yardımcısı Sebahat Adanır da eşlik etti.

Yörük Gelini Sergisi

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Her hakkı saklıdır. İzinsiz Kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım Bilgileri yatırım tavsiyesi değildir.