Turan AY

Kepez Dokuma’da Bayram Var.

31.12.2015
87
Kepez Dokuma’da Bayram Var.

 

Dokuma’da bayram var

 

Dokuma’nın halka açılması çalışmasının ilk etabı olan Kent Park’ı,  Antalyalıların kurdeleyi kesmesiyle hizmete açıldı.

Antalya kent belliğinde önemli bir yeri olan ve 2003’te kapandıktan sonra karanlık bir sürecin yaşandığı 488 dönüm alan üzerine kurulu Dokuma Fabrikası’nda artık bayram havası var.
İhalesiz bir şekilde üst kullanım hakkı bir şirkete verilmek istenen Dokuma Fabrikası, 13 yıl aradan sonra kapılarını bir daha kapanmamak üzere halka açtı.[xt_go_advt_1]
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü de Antalya için bir büyük hayalini daha gerçekleştirdi. Başkan Tütüncü, Dokuma’yı halka açma sözünü, kentin ortak aklıyla yerine getirdi.
Tütüncü, yargının tahsis işlemini iptal ettiği Dokuma’yı, Antalyalıların istediği şekilde, yeşiline, tarihine dokunmadan, hatıraları yaşatarak, halkın kullanımına sundu.  Dokuma,  Antalyalılara kapılarını 70 dönümlük kent parkıyla açtı.

 

Dokuma halkın kullanımında 

Törenin açılış konuşmasını yapan Dokuma Çalışma Gurubu Başkanı ve Mimarlar Odası Antalya Şube Başkanı Osman Aydın, “Eleştiriler aldık, ama biz doğru bir iş yaptığımızı biliyorduk. İlk defa halkın görüşleri, süzgeçten geçirilerek bir rapor hazırlandı. Eleştirilere karşı yaptığımız işin ne kadar doğru olduğu Dokuma’nın halka kazandırılmasıyla anlam kazandı. Herkes şundan emin olsun ki, Dokuma Fabrikası alanı artık halkın kullanımına açılmıştır ve halkın kullanımındadır.” İfadesini kullandı.

 

“Halkın bayramına hoş geldiniz”

 

Daha sonra kürsüye gelen Başkan Hakan Tütüncü, “Dokuma’nın bayramına, Antalya’nın bayramına, halkın bayramına hoş geldiniz.” diyerek konuşmasına başladı.
Tütüncü, Dokuma’da üretimin 13 Ocak 2003’te durduğunu hatırlatarak, şunları söyledi: “Fabrika bu tarihte resmen kapanmıştı. Daha sonra Dokuma için sancılı bir süreç başladı. Kimi zaman bu sancılı süreç korkulu rüyalara dönüştü. Acaba Cumhuriyet tarihinin Antalya’daki ilk endüstri merkezi, bugüne kadar 7 bin çalışanının hayatını kazandığı bu tesis yerle bir olacak mıydı? Birilerinin eline geçecek miydi? Bu tesis ile birlikte hatıralar da yıkılacak mıydı? Yaşanmasını bir daha istemediğimiz böylesi bir süreç yaşandı. İhalesiz üst kullanım hakları neticesi oluşan hukuki zorluklar ve güçlüklerle mücadele etmek gibi çeşitli sorunlarla ve problemler vardı. Bunlara karşı haksızlığa dur diyen Antalyalılar vardı. Dokuma’nın önünde çadır kuran, eylem yapan, Dokuma’yı kimseye yedirtemeyiz diyen değerli Antalyalılar… Böyle bir sürecin ardından 2015 yılına geldiğimiz vakit hukuki problemlerini idari yargıda tamamıyla bitirdiğimiz Dokuma’da yeni bir süreci başlatalım istedik.”

 

“2015’te hizmete açma sözümüzü tuttuk”

2014 yılının sonlarında Dokuma’nın yol haritasını çizdiklerine işaret eden Tütüncü, “2015’de bu yol haritasını uygulayacağız ve 2015 yılı tamamlanmadan Dokuma’nın açılışını yapacağız, diye söz vermiştik. Allah’a binlerce şükürler olsun bugün sözlerini tutmuş bir belediye başkanı olarak halkın huzuruna gelmiş olmanın mutluluğu içerisindeyim. Allah bizleri utandırmadı. Yıl tamamlanmadan Dokuma’nın bayramını hep birlikte paylaşıyoruz.” diye konuştu.

 

Dokuma’da Antalya’nın istediği yapıldı

Dokuma’nın halka açılması için meclis kararıyla çalışma grubu kurduklarını anlatan Tütüncü, sözlerini şöyle sürdürdü: “3 ay gibi yoğun bir çalışma döneminin ardından Dokuma Çalışma Gurubumuz, özverili bir şekilde harmanlamış olduğu fikirleri yol haritası niteliğindeki sonuç raporuyla belediye meclisimize sundular. Rapor, Nisan ayında meclisimizde okundu ve karara bağlandı. Hemen arkasından 5 ayın sonunda Dokuma’daki çalışmalarımız başladı. Dokuma Çalışma Gurubu, ilk olarak 70 bin metrekarelik koruluk alanın bir kent parkı haline getirilmesini ve Antalyalılarla Dokuma’nın kent parkı vesilesiyle buluşmasının doğru olacağını ifade ettiler. Belediye idaresi olarak o yönlendirmeye göre Dokuma Kent Parkı’nı oluşturduk. 30 Aralık’ta yılın en yorgun gününde bu parkı hizmete açmış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.”

 

Dokuma’da söz söyleme hakkı Antalya’nın
 

Başkan Hakan Tütüncü, Dokuma Fabrikası’nın temelini, 1956’da Başbakan Adnan Menderes ve Cumhurbaşkanı Celal Bayar’ın attığını anımsatarak,”Şehre mal olmuş böylesi bir tesis, her ne kadar mülkiyeti hukuken yüzde 99.98 bir rakamla Kepez Belediyesi’ne ait olsa da burada söz söyleme hakkı halkındır ve Antalyalılarındır, hizmet götürmekle sorumlu olduğumuz aziz hemşehrilerimizdir.” dedi.  

 

 Dokuma’da halkın dediğini yaptık”

2009 göreve gelirken Dokuma ile alakalı, halkı ne istiyorsa onu yapacaklarının sözünü verdiğini aktaran Başkan Tütüncü, konuşmasını şöyle devam etti: “Halkımızın yönlendirmelerinin bir santimetre dışına çıkmayacağız demiştik. Geldiğimiz noktada ortak aklı oluşturduğumuz platformlarda hemşehrilerimizin görüş ve düşünce, önerileri istikametinde aslında katılımcılığı esas olan bir zeminde Dokuma projesini hayata geçiriyor olmanın mutluluğu içerisindeyiz.
Türkiye’nin farklı şehirlerinde, farklı arazi parçaları üzerinde Dokuma benzeri itilaflar mevcut. Ama bir çözüm yöntemi olarak Dokuma’nın hayata kazandırılması sürecinde izlemiş olduğumuz yöntem bu yanıyla Türkiye’de bir ilk olma niteliğine sahip.
Şeffaflık, açıklık ve hesap verilebilirlik idaremizin bütün iş ve işlemlerinde temel ilkemiz olduğu gibi bu ilkeye en çok dikkat ettiğimiz noktada Dokuma’nın hukuki problemlerinin çözümü ve hayata kazandırılması süreci oldu.
Dokuma, her yeni gün cazibesine, cazibe katan, yaşayan, güzel bir kent parkı, bir yaşam merkezi ile kültür ve sanat kompleksi olacak.”ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Her hakkı saklıdır. İzinsiz Kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım Bilgileri yatırım tavsiyesi değildir.