Kepez mimaride bir ilki gerçekleştirdi.

Kepez Belediyesi, Mimar Turgut Cansever Ulusal Mimarlık Ödülleri projesi ile Türkiye’de mimarlık alanında ödül veren ilk belediye oldu.

Kepez Belediyesi’nin, Antalya doğumlu ‘Bilge Mimar’  Turgut Cansever’in hatırasını yaşatmak amacıyla 2.’sini düzenlediği Ulusal Mimarlık Ödülleri sonuçlandı.
Kepez Belediyesi Mimar Turgut Cansever Ulusal Mimarlık Ödülleri sergi açılışı ve ödül töreni Erdem Bayazıt Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.
Mimarlık ödülleri, Kepez Belediyesi ile imzaladığı protokol kapsamında Mimarlar Odası Antalya Şubesi’nin koordinasyonunda düzenlendi.
Seçici kurul, yaptığı toplantılar sonucunda, Turgut Cansever Büyük Ödülü’nü ‘Gümüşsu Evleri’ eseriyle Alişan Çırakoğlu ve Ilgın Avcı ikilisine verdi. 26 eserin katıldığı seçimde, büyük ödül dışında iki adet başarı ve 2 adet de jüri ödülü  takdim edildi.

Ödül törenine Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü,   Antalya Milletvekilleri Mustafa Köse, Hüseyin Samani, Kepez Kaymakamı Hamdullah Suphi Özgedek,  Mimarlar Odası Antalya Şube Başkanı Özge Köksal, kamu kurumlarının ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Mimarlık Fakültesi öğrencileri, meclis üyeleri ile vatandaşlar katıldı.
Mimarlar Odası Antalya Şube Başkanı Özge Köksal, yaptığı konuşmada Türkiye’de bir belediyenin ilk kez mimarlık ödülü vermesinin önemine dikkat çekti. Köksal, Mimar Turgut Cansever Ulusal Mimarlık Ödülleri’ni, mimarlık hayatına armağan etmesinden dolayı da Başkan Hakan Tütüncü’ye  plaket takdim ederek teşekkür etti.

Kepez Belediyesi tarihe geçti
Daha sonra kürsüye gelen Başkan Tütüncü, Mimar Turgut Cansever Ulusal Mimarlık Ödülleri etkinliğinin, 2014’te vaat ettiği sosyal projelerden bir tanesi olduğunu söyledi. Şehirciliğe yön veren, ufuk çizen bir etkinliği Antalya’ya kazandırmayı arzu ettiklerini belirten Tütüncü, şunları söyledi: “Geçtiğimiz yıl 1. düzenlediğimiz Mimar Turgut Cansever Mimarlık Ödülleri projemizin 2.’sini gerçekleştirdik. Bir belediyenin ulusal çapta mimarlık ödülleri etkinliği düzenlemesi anlamlı bir çalışmadır. Kepez Belediyesi böylesi bir etkinliği ilk kez düzenleyen belediye olarak tarihe geçmiştir. Burada meçhul bir kahramanı, malum bir kahraman haline getirmek için büyük özveriyi gösterdik. Tıpkı bundan önce çeşitli dallarda üstatlarımızı hatırladığımız, rahmete giden önemli değerlerimizi çeşitli etkinlikler hatırladığımız gibi bu etkinliğimizle de merhum Mimar Cansever’i toplumun gündemine tekrar taşıdık.”

Cansever, Antalya doğumlu
Başkan Hakan Tütüncü, Turgut Cansever’in, Antalya’da doğduğuna dikkat çekerek, “Turgut Cansever, Bursalıdır ama doğum yeri Antalya’dır, Antalya’ya, Akdeniz kültürüne çok büyük bağlılığı olan bir mimardır. Gerçekten çeşitli vilayetlerinde çok özel, önemli mimari eserler ortaya koymuş, dünyanın en önemli mimarlık yarışmalarından olan Ağa Han Mimarlık Yarışması’ndan 3 kez ödül alan mimar olarak tarihe geçmiştir.” ifadesini kullandı.

Taklitçi değildi. Kendine has mimari felsefesi vardı
Tütüncü, Cansever’in, mimari üslubuyla ilgili da şu değerlendirmeleri yaptı:
“Çok büyük bir felsefenin üzerine inşa ettiği sanatını aslında sanatın asaletiyle şehircilere, oradan insanların gönül dünyalarına aktarmayı başarmış çok büyük bir üstattır. Aynı zamanda geçmişle gelecek arasında bambaşka bir köprü kurmayı başarmış bir mimardır. Geçmişi taklit eden ya da bir yerlerde zamanın bir döneminde oluşan mimari eserleri, zamanın bir başka vaktinde bir başka yerde kopyalayan bir mimar da olmadı. Kendine has felsefesiyle, kendi üslubu ile yeni bir tarz ve sentez oluşturdu. Yerelden de asla kopmadan eserlerini oluşturdu. İstanbul’da, Muğla’da, Antalya’da meydana getirdiği eserler birbirinden çok farklı tarzlarda, üsluplarda o bölgenin yereliyle örtüşen eserlerdir. “

16 ayrı eser yazdı
Sadece mimarlığın yanında mimarlıkla alakalı değil, mimarlığın ötesinde bir sanat tarihi, bir sanat feylezofu olarak da çok velut bir kişiliğe sahipti. 16 ayrı eser kaleme aldı. Mimarlığa ve şehirciliğe ilişkin düşüncelerini kendine ait üslubuyla bize aktarmayı başardı.

Mimarlık ödülleri kurumsallaşacak
Tütüncü, Son 60-70 yılda oluşturulan şehirlerde felsefi bir alt yapının,  mimari bir kimliğinin olduğundan söz edilemeyeceğine vurgu yaparak, “Şehirlerimizi doğa ve insanla uygun hale getirebilmek bizim elimizde. Bu mimari ödül etkinliğinin bu amaca katkı koymasını arzu ediyoruz. İlerleyen zamanlarda her yıl bu projemizi daha kurumsal hale getirecek ve şehirlerin oluşmasına katkı sağlayacak güzel akıl harmanlanmasına burada ev sahipliği yapmış olacağız.” Görüşünü dile getirdi.
Mimarlar Odası Antalya Şubesi ile bugüne kadar çok önemli çalışmalar yaptıklarını aktaran Başkan Hakan Tütüncü, “ Şehrin üzerine birlikte düşünebilme, her türlü ön yargılardan öte son derece verimli bir şekilde şehir için artı değerler üretme imkanımız oldu.” diyerek konuşmasını tamamladı.

Kepez boyundan büyük işler yapıyor
Ak Parti Antalya Milletvekili Mustafa Köse ise konuşmasında şunları ifade etti: “Kepez Belediyesi, belediyelerden bir belediyedir. Ama boynundan çok büyük işler yapıyor. Kepez Belediye Başkanımız Hakan Tütüncü,  gerçekten duruşuyla, bakışıyla fark yaratıyor. Eskiden Kepez’i, Antalya’nın varoşu, diye ifade ederlerdi. Antalya’nın varoşu denilen yerde şimdi Antalya’nın en önemli kültürel faaliyetleri gerçekleştiriliyor.”

Kepez marka değerini taçlandırıyor
Kürsüye son olarak gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel de mimarlık ödülü ile ilgili düşüncelerini şu şekilde açıkladı. “Bu ödül törenleri, marifetin iltifata tabi olduğu törenlerdir. Bir belediyemiz, ilk defa Türkiye nezdinde mimari yarışma organizasyonunun 2.’sini gerçekleştiriyor. Bu etkinliğin gelenekselleşmesi için büyük kararlılık gösteriyor. Ödül alan, bundan sonra da ödül alacak olan emeğinin karşılığını gören çok değerli katılımcıları gönülden kutluyorum. Ödül töreni, bir kurumun marka değerinin güçlenmesi açısından önemlidir.  Kepez Belediyemiz, marka değerini güçlendirecek başarılı projelere imza atıyor. Bunu yeterli görmüyor böylesi güzel bir ödül töreniyle marka değerini taçlandırıyor.  Bu nedenle Kepez Belediye Başkanımız Hakan Tütüncü ve arkadaşlarını kutluyorum.”

Ödülleri protokol verdi
Konuşmaların ardından Başkan Hakan Tütüncü,  Mimar Turgut Cansever Ulusal Mimarlık Ödülleri’nin seçici kurul üyelerine teşekkür plaketlerini takdim etti.
Büyükşehir Belediye Başkanı Türel, Milletvekilleri Mustafa Köse, Hüseyin Samani, İl Başkanı Rıza Sümer, Kaymakam Hamdullah Suphi Özgedek, Turgut Cansever Büyük Ödülü’nü  ile büyük ödül dışında iki adet başarı ve 2 adet de jüri ödülü alan eser sahiplerine de ödüllerini verdi.

Ödül töreninin ardından Mimar Turgut Cansever Ulusal Mimarlık Ödülleri’ne başvuran eserlerin yer aldığı serginin açılışı gerçekleştirildi.

Seçici Kurul değerlendirmeleri neticesinde ödül dağılımı şu şekilde oluştu:

“Turgut Cansever Büyük Ödülü”
Gümüşsu Evleri, Gümüşlük – Bodrum
Alişan Çırakoğlu – Ilgın Avcı
Yard. Mim. : Deniz Yazıcı, Aslı İngenç, Didem Angın
Danışmanlar: Demirden Design / Hasan Demir Obuz

“Başarı Ödülü”
Maxx Royal Kemer Resort Hotel, Kemer – Antalya
Abdurrahman Çekim – Sevilay Uğur Çekim
XYard. Mim. : Çağla Makara, Ceren Abacı, Tuğçe Torunlar, Burak Koç, Gamze Çelikdiş

“Başarı Ödülü”
Ipera25, Galata – Beyoğlu
Ahmet Hulusi Alataş
Yard. Mim. : Ahmet Alataş, Emre Açar, Özge Güngör Ülüğ, Dilan Yüksel, Emir Elmaslar, Gabriella Colacicco, Filiz Şahin

Jüri Takdiri”
Koçak Evi, Alanya – Antalya
Emine Cimrin Koçak
Yard. Mim. : Hale Raşitoğlu, Nimet Hacıkure

“Jüri Takdiri”
Beylikdüzü Belediyesi Cumhuriyet Caddesi Kentsel Tasarım Projesi 1. Kısım 1. Etap Kiosk Yapısı, Beylikdüzü – İstanbul
Y. Mimar Murat Şahin, Y. Mimar Cengiz Gültek
Yard. Mim. : Fırat Çoban, Öykü Höbek Doğan, Soner Bilgin, F. Rabia Ecevit Pala, Çiğdem Nur Kebapçı, Nihan Gül, Tuğba Özaşır, Selda Süzgün, Nur Bilgin, Vladimir Kalmik, Buket Altıntaş, Mustafa Önal, Arzu Çetingöz
Danışmanlar: Y. İnşaat Mühendisi Mimar Ömer Dabanlı

Turgut Cansever kimdir?
1920 de Antalya`da doğdu; Galatasaray Lisesi ve İDGSA Mimarlık Bölümü`nde okudu.1951 de mimarlık bürosunu kurdu; İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nden “Osmanlı ve Selçuklu Mimarisinde Sütun Başlıkları” adlı teziyle sanat tarihi doktoru, “Modern Mimarinin Sorunları” adlı tezi ile doçent ünvanını aldı.  1959-60’ta kuruluşunda bulunduğu Marmara Bölgesi Planlama Teşkilatı Başkanlığı ve 1961’de İstanbul Belediyesi Planlama Müdürlüğü görevlerinde bulundu.  1974-75’te Dünya Bankası İstanbul Metropol Planlama Projesi’ne başkanlık yaptı. 1974 -76 arasında Avrupa Konseyi Türk Delegasyonu Üyeliği; 1975-80 arasında İstanbul Belediyesi’nde, 1979’de Ankara Belediyesi’nde metropol planlama, yeni yerleşmeler, kent merkezleri ve koruma danışmanlığı, 1983 te Charles Moore, Roland Simounet, James Stirling, P. W.Sudin, Rifat Chadirji, Habib Fida-Ali, Mübeccel Kiray, Ismaïl Serageldin’le birlikte Ağa Han Büyük Jüri üyeliği yaptı. “Bilge Mimar” da olarak anılır. Kent, imar, koruma alanlarında pek çok görev almış, Beyazıt Meydanı’nı tasarlamıştır. Türkiye’deki ilk sanat tarihi doktora tezinin sahibidir. Dünyada üç Ağa Han Mimarlık Ödülü almış tek mimar olarak 22 Şubat 2009 tarihinde hayatını kaybetti.

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ

Güncel Kredi Bankacılık Haberleri