Turan AY

Kepez’de Hayvanlara Sağlık Hizmeti Veriliyor.

26.09.2016
66
Kepez’de Hayvanlara Sağlık Hizmeti Veriliyor.

Kepez Belediyesi Veterinerlik Servisi Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi, Kepez’de bulunan binlerce evcil ve sokak hayvanına hizmet veriyor.

Modern ekipmanları ile Süleyman Demirel Bulvarı üzerinde hizmet veren Kepez Belediyesi Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi bölgede yaşayan sahipli ve sahipsiz çok sayıda hayvana kucak açıyor. Sokak hayvanları gerekli tüm tedavileri ve sağlık kontrolleri yapıldıktan sonra sahiplendiriliyor. Bölgede yaşayan sahipli ve sahipsiz yüzlerce hayvanın tanı, teşhis ve tedavisi, müdürlük bünyesinde çalışan bir veteriner hekim, bir servis sorumlusu, 2 hayvan bakım ve kafes temizlik görevlisi, 4 koruma ve yakalama personeli ile servis sorumlusu ve kalemi ile birlikte on kişilik bir ekip tarafından gerçekleştiriliyor. Hafta içi mesai saatlerinde hizmet veren Veteriner Servisi’nde her ay yüzlerce hayvan tedavi ve rehabilite ediliyor. Sokak hayvanlarının bakımı yapılırken, müdürlükte ayrıca Kepez Bölgesinde yaşayan kimliği bulunan evcil hayvanlarının muayene ve aşıları ücretsiz olarak yapılıyor.

Sağlık hizmeti her alanda büyüyor

Sağlık alanında çok sayıda yatırımın gerçekleştiği Kepez’de, insanın yanı sıra hayvanlar için de modern şartlarda sağlık ve bakım hizmeti veriliyor. Kontrolsüz üremenin sokaklarda yaşattığı zorlukların önüne geçmek amacıyla, tesiste öğleden önceleri kısırlaştırma işlemleri gerçekleştiriliyor. Hayvanların kimlik ve tasmalanma işlemleri, aşıları ve kısırlaştırma işlemleri yapılmasının ardından alındıkları bölgedeki doğal ortamlarına geri bırakılıyor. Ayrıca her gün ekipler ve hayvan severler tarafından getirilen hayvanların ayakta bakım ve tedavisi gerçekleştiriliyor. Veteriner Servisi’nde yıllık ortalama 800 hayvanın kısırlaştırma işlemi gerçekleşirken, binlerce evcil ve sokak hayvanı da rutin kontrol ve aşılanma işleminden geçerek sağlıklı bir hayat sürüyor.

Minik dostlara sıcak bir yuva

Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’ne getirilen hayvanlar tüm tedavi ve kontrolleri yapıldıktan sonra isteyen hayvan severler tarafından sahipleniliyor. Sahiplenilecek hayvan için kimlik çıkarma işlemi tamamlandıktan sonra, evde bakılan hayvanın rutin aşılama, kısırlaştırma ve muayene işlemleri ücretsiz olarak yapılıyor. Hayvan sahiplenmeyi teşvik eden uygulamada sahiplenen kişi hiçbir ücret ödemeden gerekli tüm sağlık işlemlerini yaptırabiliyor.

Kuduza karşı rutin kontroller

Merkezde bakımı ve tedavisini yapılan hayvanlara kuduz hastalığından koruma amaçlı aşı yapılıyor. Bünyesinde iki adet kuduz müşaade odası, muayenehane ve ameliyathane bulunan merkezde, kuduz hastalığının tanı ve tedavisi yapılarak tehlikeli hastalığın önüne geçiliyor.  Sahiplenilen ve kontrollerin ardından sokakta doğal ortamına geri bırakılan hayvanlara da rutin olarak kuduz kontrolü ve aşısı uygulanıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Her hakkı saklıdır. İzinsiz Kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım Bilgileri yatırım tavsiyesi değildir.