Kepez'de Şeb-i Arus'a büyük ilgi

Kepez Belediyesi, Antalya Konyalılar Derneği ile Mevlana Celaleddin Rumi`nin, "düğün günü" dediği ahrete intikalinin 741. vuslat yıldönümü dolayısıyla Şeb-i Arus töreni düzenledi. Töreni, 2 bine yakın Antalyalı izledi.

 

Antalyalılar, Turgut Özal Spor Salonu`nda bu yıl 4.'cüsü düzenlenen  etkinlikte Konya’daki Şeb-i Arus törenlerinin bir benzerinin manevi iklimini yaşama imkanı buldu.

Rumi`nin, sevgiliye (Allah`a) kavuşma günü olarak gördüğü ve "düğün gecesi" dediği Şeb-i Arus törenini, Antalya Vali Yardımcısı Turan Eren, Kepez Kaymakamı Savaş Tuncer, Döşemealtı Kaymakamı Mehmet Baygül,  Kepez Belediye Başkan Vekili Serhat Demir, belediye meclis üyeleri, Başkan Yardımcısı Mustafa Özsoy, kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti temsilcileri ile çok sayıda vatandaş izledi.

Antalya Konyalılar Derneği Başkanı Hasan Hüseyin Cengiz, yaptığı konuşmada Şeb-i Arus törenini 4. kez düzenlemesinden dolayı Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü'ye teşekkür etti.

"Antalyalıları Mevlana'nın manevi ikliminde buluşturduk"

Daha sonra söz alan Kepez Belediye Başkan Vekili Serhat Demir ise resmi temaslarda bulunmak üzere yurt dışında bulunmasından dolayı Başkan Tütüncü'nün programa katılamadığını belirtti. Tütüncü'nün selamını konuklara ileten Demir,  şunları söyledi: "Mevlana,  Hz. Peygamberimizin (SAV) sevgi, barış ve kardeşlik mesajını en iyi şekilde özümseyerek,  bu mesajı tüm dünyaya, insanlığa  en güzel şekilde aktarmıştır. Sevgi, barış, kardeşlik dendiğinde ilk akla gelen isim olan Mevlana'nın vuslata yürüyüşünün 741. seneyi devriyesinin, manevi ikliminde Antalyalıları buluşturduk." dedi.

Sema ayini büyüledi

Konuşmaların ardından Devlet Sanatçıları Hüseyin Kübilay  Öztuğ ve Fatih Çavuşoğlu, Türk Tasavvuf Müziği konseri verdi. Konserin ardından ise  Fatih Şahin Işık, Mevlana'nın şiirlerinden oluşan bir şiir dinletisi sundu.
 
Şeb-i Arus töreni, Postnişin Emrullah Nergiz yönetimindeki Konya Mevlana Sema Grubu üyelerinin, tasavvuf müziği eşliğinde 4 bölüm halinde gerçekleştirdiği sema ayini ile devam etti. Vuslat töreni yapılan duanın ardından sona erdi.

Törenin ardından Konya Mevlana Sema Grubu Başkanı Ayşin Gonca Özçakıl, Başkan Vekili Serhat Demir'e, teşekkür plaketi sundu. Haber ve fotoğraflar: Kepez Belediyesi Basın Bürosu

     
 
 
This template downloaded form free website templates