Turan AY

Oyun ve Oyuncak Müzesi Geliyor.

05.08.2016
9
Oyun ve Oyuncak Müzesi Geliyor.

Kepez Belediyesi, masal parkı, macera ormanından sonra kente oyun ve oyuncak müzesi de armağan ediyor.

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, kent parkı düzenlemesiyle halkın kullanımına açtığı Dokuma Fabrikası alanındaki tarihi binaları da çeşitli projelerle kente kazandırıyor. Eski kreş binası da, oyun ve oyuncak müzesine dönüştürülüyor. İhale sürecinin ve yer teslimi sözleşmesinin imzalanmasının ardından müzenin yapımına başlandı.
Oyun ve oyuncak müzesi, Dokuma Çalışma Grubu’nun hazırladığı rapordaki “Kreş binası çocuk eğitim merkezi olsun”  önerisine göre yapılıyor.
Yapımına başlanılan müze için 713 metre kare büyüklüğündeki kreş binası aslına sadık kalınarak yeniden revize edildi.
Çocukların ve büyüklerin birlikte eğlenerek vakit geçirebileceği mekanların olacağı müzede,  oyunların ve oyuncakların tarihsel gelişimini mizansen eden ortamlar oluşturulacak. Müzede çeşitli aktivitelerin yapılabileceği bir alanlar da olacak.

Oyuncaklarla dünya tarihini öğrenecekler

Müzenin giriş bölümünde çocuklar, konuşan ağaçla karşılanacak. Daha sonra
Taş Devri oyuncakları ve Pinokyo ahşap oyuncakları atölyelerinde eğlenecek olan çocuklar, masal okuma odasında Haminne Nine ve Adile Teyze’den masallar dinleyecek. Müzedeki deniz, tren ve uzay çağı oyuncaklarının sergileneceği bölümlerde ise çocuklar, oyuncakların diliyle dünya tarihini öğrenecekler.

7’den 77’ye Adam Olacak Çocuk” müzede

Dokuma Oyun ve Oyuncak Müzesi’nde, çocukları çok seven Barış Manço da unutulmadı. Müzede, Barış Manço’nun, TRT’de 1988-1998 tarihlerinde sunduğu “7’den 77’ye Adam Olacak Çocuk” adlı program da canlandırılacak.
Türk animasyon çizgi dizisi karakteri Pepee ve ailesi de müzede yer alacak. Plastik oyuncakların da sergileneceği müzede, Türk kültürü bölümünde ise Antalya ve yöresinin geleneksel oyunları da canlandırılacak.

2 milyon TL’lik bir yatırım

Müzede çok sevdikleri çizgi film kahramanlarının sanatsal figürlerini de görebilecek olan çocuklar, çok amaçlı salondaki çalışma alanlarında çeşitli el sanatlarıyla ilgili işler yapabilecekler.
Bu yılın sonunda tamamlanması planlanan Dokuma Oyun ve Oyuncak Müzesi, 2 milyon TL’lik bir yatırım olacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Her hakkı saklıdır. İzinsiz Kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım Bilgileri yatırım tavsiyesi değildir.