Turan AY

Su Gibi Aziz Bir Şehir Olacak.

14.03.2017
43
Su Gibi Aziz Bir Şehir Olacak.

Başkan Hakan Tütüncü, Osmanlı Devleti’nde hayır sanatı olan ‘çeşme ruhunu’ Kepez’de yaşatacak.

Osmanlı Devleti, su kanalları, köprüler, hamamlar, çeşmeler inşa ederek, edebi eserlerinin bir teması yaparak, suyu adeta hayatın merkezine almıştı.

İlçeye sanatsal ve mimari yapılarla estetik kimlik kazandırmaya önem veren Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü de atalarının izinden gidiyor.
Başkan Tütüncü, Osmanlı’nın çeşme ve sanat mimarisini Kepez’de hayatın merkezine alıyor. İkram çeşmesi hizmetiyle Osmanlı’nın sebil kültürünü yaşatan Tütüncü, ilçenin kent mekânı estetiğine katkıda bulunmak amacıyla 6 ayrı bölgeye Osmanlı dönemi 6 farklı çeşme yaptırıyor. Çeşmeler, dönemlerinin mimarisiyle birebir aynı olacak.

Çeşmeler ve yapılacağı yerler

Dokuma Park’a Emirgan Çeşmesi, belediye hizmet binası önüne Hacı Ali Bey Çeşmesi (Edirne), Park Orman’a Ulu Camii Çeşmesi (Isparta), Tek Sarnıç Kent Parkı’na Ulu Camii Çeşmesi (Bursa), Çelebi Sultan Mehmed Camisi bahçesine Bosna Çeşmesi ve Tek Sarnıç Kent Parkı’na Emir Sultan Çeşmesi yapılacak.
Belediye önüne kazandırılacak olan Hacı Ali Bey Çeşmesi’ne, Fuzuli’nin Su Kasidesi’nin bir mısrası da yazılacak.

Kepez’in merkezinde su kültürü olacak

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Başkan Hakan Tütüncü, 6 ayrı çeşmeyi yapmalarındaki amacı, ‘atalarımızın yolundan giderek, Kepez’de şehir kimliği oluşturmada su ve su kültürünü merkeze almak’ olarak özetledi.
Eski şehirlerin tamamında çeşmelerin özel bir mimari, anıtsal bir yapı niteliği taşıdığına işaret eden Tütüncü, “Aradan geçen onca zamana rağmen hatta yüz yıllık geçmişi olsa da hala o çeşmeler pek şehir ve semt için birer simge mahiyetindedir.” dedi.   
Tütüncü, Türk Edebiyatı’nda da suyun önemli bir tema olduğuna vurgu yaparak, “Fuzuli’nin, ‘Su Kasidesi’ buna en güzel örnektir. Halk deyişlerinde, dua anlamında pek çok sözün içerisinde su önemli bir yer edinmiştir. Söz gelimi, su gibi aziz ol, duası hepimizin bildiği bir örnektir.”diye konuştu.

Kepez çeşmelerle güzelleşecek

Başkan Tütüncü, açıklamasını şu sözlerle tamamladı: “Su ile insan, insan ile şehir arasında güçlü bir bağ var. Çeşme projemiz, su ve şehir arasındaki irtibatı güçlendirmeye dönük bir çalışmadır.
6 ayrı çeşme Kepez’de yükselecek; mesire alanlarımız, meydanlarımız, ana bulvarlarımız anıtsal ve örnek mimariye sahip tarihi çeşmelerimizle süslenecek ve güzelleşecek. Bu çeşmelerimizde, Anadolu’nun farklı şehirlerindeki atalarımızın yüzyıllar önce bıraktığı çeşmelerdeki sanat zevki yansıtılacak.”

Daha önce de ilçedeki tarihi su saklama yapıları olan sarnıçların çevre düzenlemesini gerçekleştiren Kepez Belediyesi, Kent Ormanı’na Osmanlı Çeşmesi inşa etmişti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Her hakkı saklıdır. İzinsiz Kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım Bilgileri yatırım tavsiyesi değildir.