Turan AY

Toplu Taşıma Aracıyla Ücretsiz Nostalji Turları Başladı.

13.01.2016
52
Toplu Taşıma Aracıyla Ücretsiz Nostalji Turları Başladı.

[xt_go_advt_1]Kepez Belediyesi, bir kültür hizmeti olarak Antalya’nın 1980’lerdeki toplu taşıma aracıyla ücretsiz nostalji turları başlattı.

Türkiye tarihinde yeri olan araçlara ilgisiyle tanınan Kepez Belediyesi Başkanı Hakan Tütüncü, 1980’lerin Antalya’sının toplu taşıma aracı olan otobüsle Antalyalılara nostalji yaşatmaya başladı.

Kepez Belediyesi’nin aslına uygun olarak modifiye ettiği otobüs, haftada 1 gün ve 1 sefer Varsak’taki depolama merkezinden Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kadar uzanan VF01 güzergahında ücretsiz olarak hareket edecek. Otobüs seyrederken de, 1980’lerin ünlü şarkıları teypten seslendirilecek.

İlk yolcu Tütüncü

Otobüsün ilk seferinde, direksiyona Antalya Otobüsçüler Odası Başkanı Ali Tüzün geçti. Oda Başkanı Tüzün’ün arkasındaki yolcu koltuğuna oturan Başkan Tütüncü de, otobüsün ilk yolcusu oldu. Duraklarda otobüse binen Kepezliler, karşılarında Tütüncü’yü görünce şaşkına uğradı. Otobüsün yanlışlıkla durduğunu düşünerek inmek isteyen vatandaşları durduran Tütüncü, tüm yolculara tek tek açıklama yaptı. Güzergahın yaklaşık 9 kilometresi boyunca yolculuk eden Tütüncü, otobüsten inerken kendisiyle birlikte yolculuk eden vatandaşların tebrik ve teşekkürlerini kabul etti.

Şehrin hatıralarına dokunuyoruz

Belediye olarak Antalyalılara güzel ve yaşanabilir bir şehir armağan etmeye çalışırken bir yandan da kentlilik bilincini yerleştirmeye gayret ettiklerini vurgulayan Tütüncü, “Kentlilik bilinci, biraz da hafızalarla, hatıralarla ilgili. Şehrin hatıralarına dokunmak gerekiyor. 1980’lerdeki otobüslerimizi gün yüzüne çıkaralım istedik.” diye açıklama yaptı.

Haftada 1 gün 1 sefer

Bu nostaljik otobüsün varlığını Antalya Otobüsçüler Odası Başkanı Tüzün ile paylaştığında oldukça heyecanlandığını anlatan Tütüncü, bunu bir hizmet olarak sunma kararı aldıklarını söyledi. Odanın bir hat tahsis etmesi üzerine haftanın 1 günü 1 sefer otobüsün ücretsiz olarak kültür hizmetinde bulunacağını belirten Tütüncü, ileri zamanlarda belki otobüsün farklı güzergahlarda da yer alabileceğini söyledi.

Hatıralara dokunduk

Nostaljik bir havayı sunmanın oldukça güzel bir hizmet olduğunu söyleyen Tütüncü, duygularını şu sözlerle aktardı; “Şehre ait olma bilinci, bu hatıralara sahip çıkmayla daha da güçleniyor. Bugün nostalji otobüsüyle ilk yolculuğumuzu yaptık. Vatandaşlarımızın önce şaşkınlığına, sonrasında mutluluğuna şahit olduk. Otobüste hemşerilerimizle biraz halleşmek, sohbet etmek arzusundayım. İnşallah bunu da zaman içinde yapacağız.”

Tütüncü’ye teşekkür

Tütüncü’nden bu hizmeti birlikte yapma teklifini aldığında kendisine teşekkür ettiğini anlatan Antalya Otobüsçüler Odası Başkanı Ali Tüzün ise, “Kepez’deki hemşerilerimiz çok şanslı. Başkanımıza bu kültür hizmetini verdiği için teşekkür ediyorum.” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Her hakkı saklıdır. İzinsiz Kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım Bilgileri yatırım tavsiyesi değildir.